(Оригиналнoто интервју е на Yes Incubator, организаторите на Mobile AppCamp) ShareDrive е апликација која ги поврзува патниците и ги организира да најдат поевтин и заеднички превоз. Ако сте некој кој патува секој ден од пример Куманово или Тетово во Скопје заради факултет или работа ќе знаете дека ваквите решенија се навистина потребни. Апликацијата беше доволно […]

Прочитај повеќе

Драмскиот театар објави своја мобилна апликација која ја содржи целосниот репертоар на претстави, галерии од претставите и слики и биографија за актерите, сценаристите, режисерите, и куп други детали поврзани со театарот. Апликацијата е изработена од македонскиот стартап CodeWell и иако покрај убав едноставен дизајн, нема спектакуларни функционалности, сепак е доволно добра за да им се […]

Прочитај повеќе

Најгласниот македонски агрегатор на блогови објави Android апликација со која ќе може да се читаат блогови „од твоето омилено место, додека го пиеш твојот омлен пијалок“. Со апликацијата на Blogirame.mk може да се прегледуваат најновите и најгласните постови, корисниците можат да се логираат, да гласаат и да споделуваат постови. Blogirame.mk за Android e достапна за […]

Прочитај повеќе

Во покана до медиумите Vip оператор најави дека утре, 13.09, „во рамки на одбележувањето на 5 годишнината на Vip, ќе биде објавен конкурсот за вториот Vип македонски предизвик за развој на локално применливи Android апликации…“. Како што се сеќавате, Vip пред две години го стартуваше првиот македонски Android предизвик, а многу бргу потоа и One, […]

Прочитај повеќе

Пиволенд, во соработка со CodeWell, стартуваа официјална апликација за фестивалот кој ќе се оддржи од 29-ти август до 2-ри септември на паркинг просторот пред спортскиот центар Борис Трајковски. Android апликацијата не е ништо посебно, но е доволна. Нуди преглед на пивата кои ќе можат да се најдат на фестивалот чии врата се отворени за сите, […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот гигант Panasonic претстави Android апликација која ќе им овозможи на корисниците со помош на паметни телефони да управуваат со работата на уреди за домаќинство произведени од оваа компанија. За почеток апликацијата опфаќа микро печки, клима уреди, фрижидери и различни монитори за работа на срце. Заедно со апликацијата најавени се и серија нови уреди кои во целост […]

Прочитај повеќе

Android апликацијата „Пријави корупција“ ќе им дозволи на граѓаните да пријават случаеви на корупција според одредени категории, локации или пак да ги прегледаат пријавите, велат Transparency International – Macedonia и Center for International Relations од Вашингтон. Апликацијата е надополнување на проектот Пријави корупција кој ја користи Ushahidi платформата за да ги мапира случаите на корупција […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ja претстави својата Android апликација преку која следбениците и фановите на партијата ќе можат да ги добиваат најнови вести, Twitter фид, и да прегледуваат галерија од слики и видеа. Наскоро ќе се појави и iOS верзија. Апликацијата е едноставна. RSS фид на тоа што се објавува на сајтот на партијата. Но, тоа што е […]

Прочитај повеќе