Microsoft размислува да воведе бесплатна верзија на Windows Phone и Windows RT кои би им биле достапни на производителите на паметни телефони и таблет компјутери. Сепак во моментов Microsoft е концентран на следната надградба на оперативниот систем Windows 8.2 Threshold, јавува Verge. Бесплатниот оперативен систем ќе значи и пад на цената на телефоните, за кои […]

Прочитај повеќе

Nokia го претстави својот прв таблет компјутер кој може да биде најголемата конкуренција на Surface 2. Но, целта на Lumia 2520 кој работи на Windows RT и чини 500 долари, не е да биде конкурент на таблетот компјутер на Microsoft, туку заедно со својот партнер да го пробијат Windows како мобилна платформа. Дизајнот на 2520 […]

Прочитај повеќе

Откако претходно излегоа информациите дека Surface RT таблетот на Microsoft може да биде декотиран за на него да работат десктоп апликациите, сега е објавена и алатка која го декодира таблетот. Windows RT jailbreak алатката е изработена од netham45, и објавена на форумот на XDA Developers. Ова не е нов безбедносен пропуст туку само гo автоматизира користењето […]

Прочитај повеќе

Пропусти во меморијата дозволуваат Windows Surface RT таблет компјутерот да се декодира и на него да се стартуваат десктоп апликации, јавува Verge. Слабоста ја открива @Clrokr кој вели дека станува збор за наследен пропуст во кернелот. На таблет компјутерот ќе може да работат десктоп апликации но претходно ќе мора да се прекомпајлираат за ARM процесори. […]

Прочитај повеќе

Nokia во 2013 година ќе го претстави својот прв Windows RT таблет компјутер кој ќе биде конкурент на 10,1-инчниот Microsoft Surface. Очекувањата се дека Nokia ќе го презентира таблетот на Mobile World Congress 25-28 февруари  во Барселона. Таблет компјутерот на Nokia доаѓа со HDMI и USB портoви, и слично како Surface и таблет комјутерот од Nokia […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот телекомуникациски гигант HTC планира наскоро да презентира нов уред на пазарот за таблет компјутери. Платформата која HTC ја избра за својот нов таблет компјутери ќе биде Windows RT оперативниот систем, јавува Bloomberg повикувајќи се на анонимни извори. Според информациите HTC работи на два таблет компјутери првиот 7-инчен со можност да се користи и како […]

Прочитај повеќе

По излегувањето на Windows Phone 8 телефоните, Microsoft ја издаде и апликацијата која ќе овозможи синхронизација на уредите на новиот оперативен систем. Апликацијата ќе овозможи споделување на музика, слики, видео, помеѓу уредите кои ги поседувате на Windows Phone 8 и Windows 8 платформите. Ќе има и автоматска синхронизација, пример штом се слика со мобилниот, фотографијате […]

Прочитај повеќе

Дали ви е јасна разликата помеѓу Windows 8 и Windows RT оперативниот систем? Објаснувањето кое најчесто го дава Microsoft е дека Windows RT е „полесна верзија“ на Windows 8. Но таквото објаснување е збунувачки не само за корисниците, туку и за вработените на Microsoft кое ќе одат на обука за да ги научат разликите пред […]

Прочитај повеќе

Откако вчера ја објави цената на Surface, Microsoft започна и со претпродажба на Surface таблет компјутерите. Заедно со цената и почетокот на продажбата, подетално се презентирани повеќе информации за уредите. Оперативниот систем кој е инсталиран ќе биде Windows RT, заедно со Office Home и Student 2013 RT Preview (Word, Excel,PowerPoint и OneNote). Останати апликации кои […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека новиот пакет Office 2013 е подготвен за продажба. Ова значи дека Office се завршени кодирањето и тестирањето, а покрај почетокот на производството, значи и дека може да започнат со инсталацијата на таблет компјутерите. Новиот Office ќе доаѓа со „Cloud“-поддршка, но најверојатно тоа што најмногу ќе го разликува от претходниците е поготвеноста на Microsoft […]

Прочитај повеќе

Asus ги најави своите Windows 8 и Windows RT таблет комјутери. Иако Стив Балмер посочи дека цената на овие уреди би требала да се движи од 300-800 долари, таблетите на Asus ќе бидат речиси двојно поскапи. Иако прескапи, сепак таблет комјутерите на Asus не изгледаат импресивно. Десет инчниот Asus Vivo Tab RT (TF600T) со Nvidia […]

Прочитај повеќе

Новите Windows RT таблет компјутерите ќе доаѓаат со бесплатен Office пакет, вели Microsoft. Од компанијата очекуваат потегот да биде поздравен пред се од студентите, иако таблет компјутерите се наменети за сите индивидуални корисници. Новиот пакет е наречен Office Home & Student 2013 RT и ќе биде достапен на денот на излегување на првите Windows 8 […]

Прочитај повеќе