Секоја година првата половина на јуни  е омилен период за гејминг фанатиците. Лос Анџелес е домаќин на најголемиот саем за видеоигри и секој или речиси секој поголем издавач или девелопер е присутен на саемот. Издавач за кој навикнавме да недостасува е Blizzard, но оваа година по долго време во халата ќе недостасува и производителот на […]

Прочитај повеќе

Претходниот ден пробавме да запливаме во водите на видовитите и да пробаме да погодиме за кои игри би можеле да чуеме на Е3. Овој пат, заземаме малку пореалистичен став и се ориентираме по распоредот на Е3, за да најдобро ве подготвиме за настанот и да ви објасниме, што, како и кога да гледате, под услов […]

Прочитај повеќе

Project Scorpio, следната генерација на Xbox конзоли од Microsoft своето деби ќе го има на 11 јуни. Microsoft најави дека ќе ја презентира новата конзола на првиот ден на E3. Според најавата Scorpio е 4К конзола, но за жал нема многу повеќе податоци од ова. Новата конзола Microsoft ја најави на E3 минатата година. Досега […]

Прочитај повеќе

Fallout 4 е најголем победник на годиниешниот E3, барем доколку судиме по наградите кои ги освоија од Game Critics Awards. Наградите ги доделуваат 40 медиуми помеѓу кои Wired, Ars Technica, Polygon, Kotaku, Gamespot, The Escapist и Joystiq. Покрај најпрестижната Best of Show, Fallout 4 ги доби и наградите за најдобра РС игра и најдобра RPG […]

Прочитај повеќе

Најголемиот саем за видеоигри E3 донесе куп новини, некои вредни за фалење, неколку забавни тизери за идни игри, некои вести што само вистински фанбој ќе ги разбере, а некои толку глупави кои вредат да се седне на мезе во Убац, Скопје, и да се хејтаат. Сите гејмери и креатори на игри се поканети утре, петок […]

Прочитај повеќе

На годинешниов Е3 Expo можеме да видиме некои навистина импресивни трејлери, но и делови од гејмплеј од одлични нови игри и продолженија. Секако на Е3 секогаш се презентираат игрите и хардверот кој доаѓа, најновото кое е показател за напредокот во гејминг индустријата. Еве дел од игрите кои несомнено ќе ги обележат следните години. Доколку испуштивме […]

Прочитај повеќе