Оваа година, по 15-ти пат, Netcetera го организира натпреварот во програмирање, CodeFu, под овогодинешната тема „This is The Way“. CodeFu е натпревар фокусиран на студенти, апсолвенти и средношколци. Започнува со две квалификациски рунди на кои кандидатите ќе ги покажат своите вештини за влез во финалето, каде ќе се натпреваруваат 32-ца CodeFu воини. Квалификациските рунди не […]

Прочитај повеќе

На свечената церемонија во Претседателството на Република Бугарија која се случи вчера, во 16:30 часот, беа прогласени победниците на 18-тото издание на Меѓународниот натпревар по програмирање CodeIT 2017-2018. Натпреварот е организиран од софтверската компанија Мусала Софт, под покровителство на Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Во рангирањето за јуниори, прво место освои Благојче Павлески од […]

Прочитај повеќе

Петтиот круг (Маратон) на Меѓународниот конкурс по програмирање CodeIT ќе започне на 09.04.2018 (понеделник) во 20:00 ч. Ова е предпоследниот прелиминарен онлајн круг пред големото финале, кое ќе се случи на почетокот на месец Јуни. Учесниците ќе имаат три недели, за да го разработат најдоброто решение за зададената задача. Натпреварувањето ќе се случува онлајн на веб […]

Прочитај повеќе

И оваа година по 11ти пат на 14ти октомври се одржа глобалниот 24-часовен (хакатон) натпревар во програмирање IEEEXtreme, со рекорден број на тимови – 3300 тимови. Од Македонија земаа учество 12 студенти, односно 4 тима од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и се пласираа во Топ100 во светот и Топ10 во Европа. Тимот […]

Прочитај повеќе

Семос Едукација организира натпревар на 24-ти септември на кој ќе се бара највештиот ИТ професионалец во Македонија. Најдобрите кои ќе победат на националниот натпревар ќе добијат шанса да одат на Microsoft Ignite 2016 во Чикаго во мај следната годинa. Ignite e голема конференција на Microsoft на која се претставуваат идните технологии. Може да се пријавите […]

Прочитај повеќе

Осмото по ред финале на главниот CodeFu натпревар во програмирање се одржа во недела на 1 јуни 2014. Оваа година за првпат натпреварот се одржа на нова локација, во City Hall центарот во Скопје. На финалниот натпревар учествуваа 32-цата најдобро пласирани натпреварувачи од двете on-line квалификациски рунди. Натпреварот започна во 11:15 и траеше до 14:15. […]

Прочитај повеќе

Осмото по ред финале на натпреварот во програмирање, CodeFu, ќе се одржи овој викенд, во недела, 01 јуни 2014 година, во City Hall центарот во Скопје. CodeFu е натпревар во програмирање наменет за студенти, апсолвенти и постдипломци. Главниот натпревар се состои од две квалификациски онлајн рунди и една финална рунда. Најдобрите 32-ца натпреварувачи во севкупен […]

Прочитај повеќе

Google започна со регистрациите за Google Code Jam, финалето на натпреварот ќе се одржи на 15 август во некоја од Google локациите, најверојатно Лос Анѓелес. На минатогодишниот натпревар учествуваа над 45.000 натпреварувачи кои ги решаваа загатките кои ги поставуваше Google, а најуспешен беше Иван Миатселски од Белорусија. Pump up the Code Jam, registration is now […]

Прочитај повеќе

Започнува седмото издание на CodeFu. CodeFu е натпревер во програмирање наменет за студенти, апсолвенти и постдипломци. Право на учество на натпреварот имаат сите македонски граѓани – студенти на универзитетите во Македонија, како и македонски граѓани кои студираат на универзитетите во светот. На главниот CodeFu натпревар му претходат две онлајн квалификациски рунди. Првата од нив ќе […]

Прочитај повеќе

Српскиот Nordeus, автор на најдобриот фудбалски менаџер на Facebook, Top Eleven, која има над 5 милиони играчи, по втор пат организира 24-часовен Hackathon натпревар во програмирање. Hackathon-от на Nordeus ќе се одржи на 15 декември, но пријавувањето е до 30-ти ноевмри. За сите заинтересирани македонски програмери, Nordeus ќе го плати патот и сместувањето во Белград […]

Прочитај повеќе

Во недела, 10.06.2012 во просториите на клубот Ентернет ќе се одржи финалната рунда на CodeFu 2012. CodeFu е натпревар во програмирање наменет за студенти, апсолвенти и постдипломци. Главниот натпревар се состои од две квалификациски онлајн рунди и една финална рунда која се одржува во клубот Ентернет. Најдобрите 32-ца натпреварувачи кои ќе постигнат најдобар резултат на […]

Прочитај повеќе