Worldwide Developer Conference и оваа година ни донесе куп најави кои во најголем дел се однесуваа на оперативните системи на уредите на Apple. Главен фокус на компанијата и натаму е приватноста на корисниците. Оваа година Apple го претстави Apple Relay. Станува збор за функционалност која на корисниците им овозможува поголема приватност и заштита. iCloud Private […]

Прочитај повеќе

Епидемијата има огромно влијание на начинот на кои ги правиме дури и секојдневните работи. Apple не го откажа годинешниот WWDC настан, но значително го промени. Наместо во живо, Тим Кук овојпат отвори онлајн конференција која се одвиваше од повеќе различни локации во Купертино. Ова секако се лоши вести, но не е сè лошо. Компанијата откри […]

Прочитај повеќе

WWDC е настан на која Apple ги прикажува иднините трендови во кој ќе се движат оперативните системи на компанијата. Вообичаено нема премногу хардвер и фокусот е на оперативните системи, апликации и функционалности. Така беше и оваа година, а иако новиот Mac Pro не е изненадување, сепак е добредојдена „пауза“ помеѓу оперативните системи. For All Mankind […]

Прочитај повеќе

WWDC е еден од настаните кои iOS девелоперите со нетрпение го очекуваат. Apple на овој настан вообичаено не претставува хардвер, но компанијата зборува за идните насоки на оперативниот систем. Секако ова значи дека WWDC е „резервиран“ за новите верзии на iOS, macOS и watchOS. Оваа година настанот во живо го следеа девелопери од 77 држави. […]

Прочитај повеќе

Web Factory се едни од ретките кои редовно организираат заедничко отворено следење на најголемите настани од технологијата. Ова ќе биде случај и со Worldwide Developers Conference на Apple која се одржува на 4 јуни. Ова е конференција која се однесува на развивањето на апликации и на девелоперите. Секако нема посоодветно место од гледање на настанот […]

Прочитај повеќе

Малку хардвер и многу надградби на оперативните системи беа дел од WWDC 2017 на Apple. Компанијата претстави надградби на: tvOS, watchOS, macOS и iOS. Од хардверот најинтересен е новиот iMac Pro. iOS 11 Надградбата на iOS е многу поголема од останатите оперативни системи. Можеби најголемата промена доаѓа на сервисот на Messages кој сега е сервис-во-облак. […]

Прочитај повеќе

Apple на Worldwide Developer Conference (WWDC) ќе презентира софтвер со која домашните светилки, системите за безбедност и куп други уреди ќе бидат контролирани преку iPhone, дозна Financial Times. Без сомневање за вакви контрола на апарати со поддршка за Интернет на нештата компанијата најпрво ќе треба да ги најави и уредите. Според изворот на Financial TImes […]

Прочитај повеќе

Google за два дена ќе ја претстави „новата димензија на Google Maps“. Но, овој возбудлив наслов е наменет да го одвлече вниманието од Apple кој најави дека ќе ги отфрли Google Maps од своите уреди и на своите корисници ќе им претстави сопствено решение кое ќе биде презентирано на овогодинешнaтa Worldwide Developers Conference. Веднаш откако […]

Прочитај повеќе