Беше само прашање на време пред да го видиме првиот поголем Chromebook. Acer е првата компанија која претстави поголем Chromebook, Acer Chromebook 317. Acer Chromebook 317 покрај 17,3-инчниот дисплеј, доаѓа со Intel Celeron процесор, а осветленоста на тастатурата ќе го направи уште полесно препознатлив. Секако жртва на поголемиот екран често е батеријата, па во овој […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook на Acer, Spin 713 е веројатно еден од најмоќните и најубави компјутери во својата класа. Дополнително има и хардвер кој е супер моќен, иако целта на Chromebook е повеќе „пониска цена“ отколку супер перформанси. Spin 713 има 13-5 инчен екран со резолуција од 2246х1504px. Компјутерот има 10-та генерација Intel процесор; SSD диск, и […]

Прочитај повеќе

Dell претстави нови лаптоп компјутери. Ова секако не е никаков новитет, но Inspiron Chromebook 14 е прв Chromebook уред од висока класа од Dell. Ова не е ниту прв Chromebook од Dell, но е најдобриот кој го претставиле досега. Уредот е 2 во 1 хибрид и според хардверот ќе биде конкурент со Pixelbook на Google. Inspiron […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook 14 на Acer доаѓа со поробусна изработка и може да издржи пад од 1,2 метри. Освен падовите, Chromebook 14 може да издржи и потурање со вода или сок, и се чини дека е создаден и совршен за потрапавите корисници. Екранот е заштитен со Gorilla Glass, што му дава заштита каква што имаат некои […]

Прочитај повеќе

По Apple Macbook, и Google го претстави својот прв лаптоп кој доаѓа со новиот USB Тype-C. Новата верзија на Chromebook Pixel доаѓа со новиот конектор, што е добра вест за фановите на симитеричниот конектор, бидејќи сега две од најголемите компании се позиционираа зад USB-C конекторот. „Сметаме дека сите треба да можат да користат еден полнач […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard во соработка со Microsoft ќе издаде Windows лаптоп кој ќе чини само 200 долари. Лаптопот е дел од предизвикот кој гигантот од Сиетл им го испорача на своите партнери, креирање на Windows 8.1 лаптоп компјутери по eвтини цени до 250 долари. HP Stream 14 е првиот од овие компјутери, вели Мobile geeks. Овој лаптоп […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со Scroogled кампањата, a овојпат цел на напад е Google Chromebook. Во последното видео Microsoft ги нарекува Chromebook уредите „цигли“ кои немаат ниту Windows, ниту Office. Цел на напад е оперативниот систем кој доколку не сте поврзани на интернет не овозможува можност да си завршите работа. А бидејќи Chromebook е толку лош нема […]

Прочитај повеќе

Google официјално го претстави Chromebook Pixel, својот прв компјутер со екран на допир. Новиот Chromebook доаѓа со Gorilla Glass екран на допир, 12,85 инчен екран со резолуција од 2560×1700 пиксели, 4GB DDR3 RAM, 32 GB простор и 1TB резервиран простор на Google Drive (бесплатно за 3 години) и сето тоа по цена од „само“ 1.299 […]

Прочитај повеќе

Google веќе има развиено прв лаптоп со екран на допир кој ќе работи на Chrome оперативниот систем и кој ќе започне да се продава до крајот на годинава, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на луѓе блиски до компанијата. Тоа што е интересно, забележува весникот, е што овие уреди на допир нема да бидат конкуретни […]

Прочитај повеќе

Google во 2013 ќе издаде брендиран Chrome OS нетбук, пишува China Times повикувајќи се на извор од компанијата Compal од Тајван. Изворот јавува дека трансформацијата на Google и Microsoft од софтвер во хардвер гиганти може да ги маргинализира досегашните партнери на двете компании  Asus, Acer, Lenovо и останатите производители на хардвер. Најавите се дека новиот Google-брендиран Chromebook ќе […]

Прочитај повеќе

Година време после објавувањето на првиот Chromebook, Google и Samsung денес излегоа со две новости, Chromebox и нови модели за Chromebook. Chromebox е конкуренција на Аpple Mac Mini. Тоа е мала кутија на која може да се приклучи тастатура и маус, и ќе се продава по цена од 449 долари, додека најниската цена за овој […]

Прочитај повеќе