Можете ли да го замислите ова. Автономен минибус застанува, а од него излегуваат неколку роботи-кучиња-поштари кои се упатуваат кои дестинациите на пратките. Ова е визијата на испораката која Continental ја претстави на CES. Со овој начин на достава ќе се овозможи релативни поевтин и побрз транспорт. Минибусот ќе вози по улиците, а кога ќе стигне […]

Прочитај повеќе

По Google кој започна такси превоз со автономни возила во Аризона, ланецот супермаркети Kroger започнува да доставува производи со автономни возила. Засега оваа услуга е достапна единствено во Скотсдејл, Аризона. Доставата се прави со возило специјализирано за испорака. Возилото специјално изработено за достава е Nuro R1. Ова возило вози по улиците и не се користи […]

Прочитај повеќе

Tesla планира етапно, дел по дел да стигне до петто ниво на автономија. Ова не е ниту тајна, ниту изненадување. Она што е изненадување е дека компанијата можеби има автомобил подготвен за трето ниво на автономија. Вообичаено, веста за надградбата дојде од Twitter профилот на Елон Маск. Дел од надградбата која веќе е достапна е […]

Прочитај повеќе

Возилата на Tesla наскоро ќе добијат малечка, но значајна надградба. Најверојатно сè уште ја помните можноста возилото да пристигне автономно кога ќе го повикате. Tesla ја промовираше можноста за повикување на возилото уште пред неколку години, но помалку ја подзаборавивме. Сега преку својот Twitter профил основачот на компанијата Елон Маск објави дека за месец и […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител на автомобили Toyota ќе инвестира 500 милиони долари во Uber. Поважно, компанијата ќе влезе и во развојот на автономни возила како дел од инвестицијата, велат извори за Wall Street Journal. Влезот во развојот е позначаен со оглед на тоа дека во последно време Uber баш како да престана да ги развива возилата. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Автономните возила на Waymo се поблиску да го најдат својот пазар отколку конкурентите, од Uber на пример. Waymo, компанија која излезе од Google потпиша неколку договори за соработка со неколку компании. Со ова автономните возила на Google ќе ги направат првите чекори за нови клиенти. Компанијата има партнерства со: Walmart, AutoNation, Avis, DDR Corp и […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила, Rimac Automobili започнува со тестови на автономи возила. Нашиот тим за автономно возење ја лансираше своја флота на тест возила за да го забрза развојот на системот за автономно возење и заштитниот знак на C-Two, инструкторот за возење. Флотата ќе се состои од повеќе типови на возила за различни […]

Прочитај повеќе

Лоша вест за компаниите кои тестираат автономни возила во Калифорнија, но добра вест за патниците. Компаниите можат да тестираат со или без возач, но тестовите мора да бидат бесплатни за патниците. Досега во Калифорнија не можеа да се пренесуваат патници без возач кој може да преземе контрола врз автомобилот. Сега има два начини на кој […]

Прочитај повеќе

Пропуст во софтверот е причината за фаталната сообраќајна незгода во Аризона во која возило на Uber усмрти велосипедист. Сензорите на возилото ја забележале Елејн Херцог кога излегла пред возилото, но софтверот не реагирал, пренесе Information. Сè уште не е во целост разјаснето зошто возилото не реагирало на препреката, сепак изворот на Information вели дека нагодувањето […]

Прочитај повеќе

Автономните камиони од Tesla се далеку од целосна реализација и од почеток на продажба. Сепак, Tesla се пофали дека камионите успешно го поминале првиот тест. Tesla Semi е првиот автономен електричен камион од Tesla. Секако на возачкото седиште мора да има присутен возач. Electrek објави и кусо видео од возењето. Првиот товар кој го префлија […]

Прочитај повеќе

По десетина години поминати во развој, Google се обидува да не убеди дека нема потреба од паника кога автономните возила се во прашање. Компанијата преку ново видео го објаснува начинот на кој функционираат возилата и сензорите. Видеото на не премногу софистициран начин објаснува што се е потребно за функционирањето на возилото.

Прочитај повеќе

Компаниите кои тестираат автномни возила во Калифорнија можат да заборават на возачите. Одделот за моторни возила одлучи дека компаниите кои тестираат од 2 април, тоа можат да го прават без возач. Досега законот велеше дека мора да има човек возач кој ќе мора да биде подготвен да преземе контрола врз возилото. Тоа значеше дека возилата […]

Прочитај повеќе