Вашите податоци се исклучително драгоцени. Нема поголема вистина од ова, особено во моменти кога дискот ќе почне да се однесува невообичаено, или целосно ќе откаже. CrystalDiskInfo ги надгледува вашите драјвови од вашиот HDD, или SDD и прикажува податоци од SMART доменот, односно Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology, или технологија за анализа од само-надгледување и известување. […]

Прочитај повеќе

SSD дисковите се најдобрата надградба на компјутер која може да ја направите ако имате хард-диск. За жал цената на SSD е значително повисока, но ова можеби наскоро ќе се промени. Поради преголемо производство 64-слоен 3d NAND можеби ќе падне на 0.08 долари за гигабајт. Во моментов цената за 1 гигабајт e 0,30 долари. Ова ќе биде […]

Прочитај повеќе

Едно време одевме кај комшијата да видиме хард диск од 100 GB. Таквото нешто беше незамисливо и, сосема очекувано, комшијата беше тој со највеќе девојки. Сега, 100 GB не е доволно. Не, не, за да предизвикате вистинска завист, да бидете во центар на вниманието и дел од елитата потребен ви е хард диск од 100 […]

Прочитај повеќе

Во ситуации кога сте незадоволни со вашата поделба на хард дискот и се јави потреба C или D да биде со поразлична големина или пак да се додаде и Е партиција, би можеле да побарате помош од алатката која доаѓа со Windows оперативниот систем. Но, доколку сакате да преземете понапредни чекори, искористете ги бесплатните услуги […]

Прочитај повеќе

Мини серијал кој на кратко ја дефинира ИТ терминологијата. 802.11ac е стандард за безжични мрежи каде се овозможуваат брзини за пренос кои се многу повисоки од 802.11n 802.11n е стандард за безжични мрежи каде се овозможуваат високи брзини за пренос на податоци Add-in – Алатки кои можат да се вметнат во канцеларискиот пакет на Microsoft […]

Прочитај повеќе

SSD дисковите имаа намена да го забрзаат вчитувањето на податоци кои често се отвараат и затвараат, но новите дискови покажуваат дека има простор за сѐ. Fixstars ги презентираше новите SSD од 10 и 13 терабајти, а на нив има простор да сместите што и да ви падне на памет. Големината од 13 GB нe само […]

Прочитај повеќе

Новиот SSD на Samsung ги поместува границите кога брзините на дисковите се во прашања. Samsung SSD 950 Pro чита со брзина од 2,500 MBps и запишува со брзина од 1.500 MBps. Со оваа брзина дискот е дури четири пати побрз од претходникот, и кога ќе излезе во октомври, ќе биде најбрз SSD на пазарот. Драстичната […]

Прочитај повеќе

Доколку планирате да купите Solid State Disk, а сепак не ви се брза, тогаш можеби најдобро е да причекате, вели Tom’s Hardware. Kingston Technology, SanDisk, Samsung Electronics, Micron Technology и Intel се подготвуваат за „ценовна војна“. Ова на радост на потрошувачите ќе се намали цената на SSD-дисковите. Micron веќе ја намали продажбата на NAND флеш […]

Прочитај повеќе

Playstation 4 ја доби првата рунда со Xbox One и изгледа дека тешко дека може да биде подобра одошто е. Но, само со додавање на SSD диск, конзолата станува значително подобра. Tested направи споредба помеѓу инсталираниот хард-диск, SSD и хибриден хард-диск. SSD е побрз од инсталираниот диск и скусува 5 секунди при стартување и 20 […]

Прочитај повеќе

(Гостинската рецензија е првично објавена на форумот на It.com.mk од Olikomerc. За дискусија, други детали, повеќе слики и прашања, повелете на форумот.) Во оваа рецензија ќе се запознаеме одблиску со новиот SSD диск Vector од компанијата OCZ во која од неодамна се случија неколку значајни промени. Откако беше назначен нов главен директор на чело, Ралф […]

Прочитај повеќе

Следува уште една рецензија на уред од Patriot , бренд кој на пазарот се популаризираше со квалтетната изработка на мемориски модули, SSD и HDD. Она на што ќе обрнеме внимание овој пат е портабилниот хард диск PYRO Second Edition. PYRO SE за разлика од првата серија има неколку мали измени кои ги подобруваат перформансите. PYRO […]

Прочитај повеќе