Таргетираните реклами се дизајнирани да го следат корисникот и да „ги научат“ неговите интереси, дури и пред тој да ги сподели истите со најблиските. Податоците не се само сет на точни податоци, туку се чекор понатаму вод предвидувањата кои го класифицираат корисниците во категории на можни слични интереси. Иако ова звучи воајерски, сепак претераното следење […]

Прочитај повеќе

Благодарение на друштвените мрежи и новите технологии, денес за маркетинг агенциите е многу полесно да ги персонализираат своите кампањи. Тие агенции се поуспешни од другите, но нова анализа покажува дека агенциите грешат во своите проценки. Најголем дел од агенциите, дури 64 отсто, во анкета за Forrester одговориле дека нивната персонализација е „добра“. Сепак само 48 […]

Прочитај повеќе

Apple собира дел од приватните податоци за креирање на поперсонализиран сервис, но компанијата инсистира дека приватните податоци на корисниците не и се потребни. Компанијата неодамна на својата страна сподели како и колку податоци прибира, и тоа што ќе го прочитате може да ве изненадии. „Другите компании се обидуваат да изградат ваш профил, за вкупната ваша […]

Прочитај повеќе

Сензорот за читање на отпечатоци од прсти на Samsung, Huawei и HTC е вистинска опасност за корисниците велат Тао Веи и Јулонг Жанг од FireEye на Blackhat 2015 конференцијата во Лас Вегас. Во моментов бројот на Android телефони со сензор за отпечатоци не е голем, па се чини дека е вистинско време да се затворат […]

Прочитај повеќе

Европа и САД се во финална фаза на преговори со кој ќе биде донесен нов закон за споделување на податоците на граѓаните на Европаската Унија со САД. Промените на законот доаѓаат откако пред неколку години Едвард Сноуден објави како државните служби од САД ги прибираат податоците. Европската Унија и САД работат на нов договор од […]

Прочитај повеќе

Сите им имаме отстапено дел од личните податоци на некои од онлајн сервисите, но што ќе се случи доколку некој од овие сервиси банкротира, се спои со некоја компанија или биде купен од друга? Одговорот ќе ве направи параноични. Дури 85 од 99 правила за користење на онлајн сервиси, пишува New York Times, велат дека […]

Прочитај повеќе

Доколку Apple и Google не сакаат доброволно да ги декриптираат телефоните тогаш ние ќе ги принудиме, вели Џејмс Комеј, директор на FBI. Изјавата доаѓа во период откако поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, откри загрижувачки детали за прислушување на агенциите за безбедност. „Енкрипцијата е само техничка функција; маркетинг трик… еквивалент на плакар кој не може […]

Прочитај повеќе

Бесплатното е лага, вели дизајнерот Арал Балкан, еден најгледаните и најкоментираните говорници на Thinking Digital 2013. Оваа година се врати на Thinking Digital со објаснување за тоа кој и како ги користи и поседува нашите податоци, додека ни ги пласира завиткани во „бесплатна услуга“. „Facebook ги купи WhatsApp за 19 милијарди долари. Зошто платија 19 […]

Прочитај повеќе

Русија најавува дека од 2016 ќе ги забрани сите онлајн сервиси кои не ги чуваат личните податоци на корисниците во оваа држава. Одлуката е изгласана во прво читање од претставниците во Думата. Законот предвидува дека сите лични податоци на граѓаните на Русија не смеат да ја напуштат земјата, односно мора да се чуваат на сервери […]

Прочитај повеќе

Администрацијата на претседателот на САД, Барак Обама, наскоро ќе ја претстави легислативата со која на Националата агенција за безбедност (NSA) ќе и се забрани масовно собирање податоци. Сепак за легислативата да стане реалност, администрацијата на г. Обама ќе треба да го обезбеди потребното мнозинство во Конгресот, јавува New York Times. Со предвидените измени податоците ќе […]

Прочитај повеќе

Рекордната понуда која Facebook ја понуди за WhatsApp ќе биде пред регулаторите во САД. Организациите кои се грижат за приватноста ја оспорија продажбата на WhatsApp поради страв дека корисничките податоци ќе бидат злоупотребени. Зделката ја оспоруваат две непрофитни организации, Electronic Privacy Information Center и Center for Digital Democracy, пренесува ВВС. „WhatsApp стигна до голем број […]

Прочитај повеќе

На барање на Electronic Frontier Foundation и American Civil Liberties Union, наскоро Калифорниа може да добие одредба за приватност по европските теркови, вели ZDNet. Иницијативате е во калифорниското собрание и се расправа по неа на барање на пратеникот Бони Ловентал. Таа подразбира дека секоја компанија во рок од 30 дена ќе мора да одговори на […]

Прочитај повеќе