SlidenJoy е интересен нов уред кој овозможува проширување на екранот на лаптоп компјутер. Поголе екран, велат основачите, значи и поголема продуктивност. SlidenJoy се прицврстува на задната страна од веќе постоечкиот монитор на лаптопот, а одлево и оддесно се извлекуваат два дополнителни екрани кои би можеле значително да ја олеснат работата на дел од корисниците, иако […]

Прочитај повеќе

По години поминати во убедување дека корисниците немаат потреба од поголем екран, Apple конечно попушти и му го претстави на светот својот прв огромен телефон – 5,5 инчниот iPhone 6 Plus. По сите дефиниции, iPhone 6+ e „фаблет“ уред (телефон со големина блиска до таблет компјутер), и иако беше неочекувано од Apple, бидејќи го чекавме […]

Прочитај повеќе

Гласините дека Apple оваа година ќе презентира iPhone со значително погoлем екран, не ги оставија рамнодушни ниту во Samsung. Јужнокорејската компанија  превентивно го нападна најавениот iPhone, со потсетувањето дека компанијата ветува поголем екран изминативе две години. Ваквите нападите од Samsung најверојатно не се изненадување, но сепак станува збор прв пат компанијата да критикува уред кој […]

Прочитај повеќе

Kинеските партнери на Apple започнаа со масовно производство на два големи iPhone модели, кои, ако им се верува на изворите на Bloomberg, ќе бидат претставени заедно за неколку месеци, во септември. Се работи за 4,7 и 5,5 инчни модели, кои се поголеми од последните 4 инчни iPhone 5S/5C, и огромни споредени со првите четири генерации […]

Прочитај повеќе

Следниот iPhone ќе има огромен екран. Азиските партнери на Apple веќе почнале со масовно производство на 4,7 инчен iPhone 6, пренесува Reuters. Но, 5,5 инчниот iPhone е одложен поради потешкотии со нова технологија за потенки екрани на допир. Јапонските Display Inc, Sharp Corp и јужнокорејскиот LG Display Co Ltd започнаа со производство на екрани кои […]

Прочитај повеќе

Откако го издолжија екранот на iPhone 5, Apple сега сака да го зголеми екранот и на новиот iPad на 16:9. Како што пренесува The Examiner, три извори од Apple потврдуваат дека компанијата работи на нов iPad и дека тој ќе има поголем екран со слика 16:9. Така, на четвртата генерација на iPad ќе можете да […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone ќе има 4-инчен екран, малку поголем од 3,5 инчниот кој го видовме на сите пет генерации на паметниот тeлефон од Apple, дознава Wall Street Journal повикувајќи се на анонимни извори блиски до компанијата кои велат дека Apple нарачал поголеми екрани од своите азиски партнери. Информацијата подоцна беше потврдена и од Reuters. Но, освен […]

Прочитај повеќе