Со Т431 Lenovo продолжува во модернизирањето на традиционалниот, над 20 години стар, дизајн на ThinkPad лаптопите. Црниот и коцкаст дизајн ќе биде задржан, но тоа што е ново и модерно е што, како и другите ThinkPad модели на Lenovo, ThinkPad T431 ќе биде ултра тенок, само 2 cm, лаптоп со карбон-фајбер поклопец и магнезиумска подлога […]

Прочитај повеќе

Lenovo за прв пат го претстави својот нов производ IdeaPad Yoga на CES 2012. Станува збор за хибриден „акробатски“ ултрабук-таблет компјутер со целосен екран на допир и Windows 8 оперативен систем. Во Македонија е достапен и о двете гoлемини oд 13,3 и 11,6-инчни. Ние на тест го имаме поголемиот Lenovo IdeaPad Yoga 13. Yoga 13 […]

Прочитај повеќе

(Дискутирајте за рецензијата на форумор на It.com.mk) Кога станува збор за дизајн, функционалност и иновација на преносните компјутери Asus е една од ретките компании кои на ова поле не се плашат да претстават новитети кои се одлично прифатено од корисниците. Во ерата на ултрабук лаптопите и мултифункционални уреди Asus излезе со неколку свои продукти, меѓу […]

Прочитај повеќе

Развојот и популаризацијата на ултрабуковите расте многу брзо, пред се бидејќи се лесни за носење и дозволуваат елегантни дизајни. Asus како една од водечките компании за производство на ултрабук има извадено неколку генерации на ултра тенок лап-топ, меѓу кои е и Asus UX31A, првиот 13.3 инчен ултрабук со Full HD резолуција. Овој убаво дизајниран ултрабук […]

Прочитај повеќе

Dell ги претстави своите нови Windows 8 уреди кои се наменети за бизнис корисниците. Новиот Latitude 10 таблет компјутер и 6430u ултрабук ќе им се приклучат на XPS 10 и XPS Duo 12 во освојувањето на Windows 8 пазарот. Latitude 10 е Windows 8 таблет компјутер со Intel Clover Trail Atom процесор и 2 GB […]

Прочитај повеќе

Intel на Developer Forum го претстави наследникот на Ivy Bridge. Новите Haswell процесори се дизајнирани да бидат помоќни и потенки, но и да трошат помалку енергија. Haswell работи на 10 вати што е двојно помалку од Ivy Bridge, а ќе понудат два пати повеќе графичка моќ, вели Intel. Еден од новитете на Haswell процесорите, кои […]

Прочитај повеќе

Неколку недели откако ја претстави третата генерација на Core процесорите за десктоп компјутери, наречени Ivy Bridge, Intel сега ги најави и 14-те мобилни чипови наменети за лаптопите. Intel вели дека овие процесори со две јадра и ултра-ниска волтажа ќе се појават на околу 110 различни лаптови. Околу 30 од тие лаптопи ќе бидат со екран […]

Прочитај повеќе

Lenovo ја претстави новата линија на ThinkPad лаптопи, или „ултрабукови“, кои работат на новата, 3-та генерација на Intel-овиIvy Bridge процесори, имаат USB 3.0 и нова Lenovo ThinkPad Precision тастатури. Од новата линија на лаптопи, можеби најинтересен е Lenovo ThinkPad X1 Carbon, 14-инчен лаптоп од карбонфајбер кој тежи само 1,36 килограми и е тенок само 18 […]

Прочитај повеќе