MyBudgetPlanner е нова македонска апликација за Windows Phone, и прва апликација на Стеван Костоски, .NET програмер. Апликацијата, дизајнирана во Metro стил, е финански планер со кој може да ги следите вашите трошоци до последниот денар. Може да креирате свој буџет, да следите дневни или месечни трошоци, да следите на какви се работи ги трошите парите […]

Прочитај повеќе

Забавната апликација Ridicolo на македонските програмери WebFactory покрај iOS верзијата за која веќе пишувавме во „Апликации на денот“, сега доби и своја Android верзија. Минимална верзија на Android оперативниот систем потребна за апликацијата е 4.0 и основната верзија е достапна бесплатно. Идејата зад Ridicolo е да се направат „досадните фотографии позабавни“. Aпликацијата го детектира лицето […]

Прочитај повеќе

Smartwine е нова македонска апликација, развиена од Институтот за телекомуникации при Факултет за електротехника и информациски технологии, која го автоматизира производството на гројзе и вино. Апликацијата е базирана на сензорска мрежа во облакот која се поставува во насадите, и овозможува 24-часовен мониторинг за состојбата на лозовите насади, со што се намалуваат опасностите од болести на […]

Прочитај повеќе

Pocket Formulas за Android e македонска апликација чија задача е да го олесни учењето и пишувањето домашно по математика. Апликацијата е направена од Лазар Николов, кој вели дека прво ја направил за лична потреба, па потоа се реши да ја закачи на Google Play. Oва е негова прва апликација и затоа ќе остане бесплатна, но […]

Прочитај повеќе

Иако започна како Brainminder, по завршување на Start програмата на стартап акселераторот SuperFounders Скопје, апликацијата на Maрија Наумовска, која ја претстави како „нешто повеќе од класичен потсетник“, се ребрендира во Theremind. Заедно со новото име, апликацијата на која се прават завршните детали, доби и нови функционалности како испраќање на локација до пријателите за да ги […]

Прочитај повеќе

Ridicolo e апликација за дигитален маскембал. Стартувана од македонското студио Web Factory како апликација за Ноќта на вештерките, со Ridicolo корисниците можат да креираат смешни лични фотографии со додавање на цртани FX елементи. Според Web Factory, Ridicolo за iOS е пример за како да се „користат техничките можности на паметните телефони за забавно искуство“. Благодарение […]

Прочитај повеќе

За Иван Димоски, неговата TweetsPie апликација за Android и iOS која ги филтрира твитовите и ги прикажува само најретвитуваните, беше најдобрата на стартап натпреварот во Букурешт. Самодовербата во продуктот и презентацијата се исплатеше бидејќи TweetsPie го освои првото место на Droidcon Eastern Europe, една од поголемите регионални конференции за Android на кој што се споделуваат […]

Прочитај повеќе

Meetinger e нова македонска апликација чија цел е да го олесни организирањето на состаноци. Во моментов има две верзии, бесплатна и платена, кои се достапни за Android, а наскоро апликацијата ќе биде достапна и за iOS и на веб, вели Ана Стојкова од eWorld Community. Заедницата на ИТ професионалци вели дека дел од парите кои […]

Прочитај повеќе

Опишана од своите креатори како „најдоброто нешто што му се случило на македонскиот интернет“, апликацијата која ги наоѓа најдобрите твитови, TweetsPie, сега доби нова верзија за Android и своја прва верзија за iОS. ТweetsPie на Иван Димовски ги прегледува вашите твитови секој час, ги вади последните 600 твитови од луѓето кои ги следите и ги […]

Прочитај повеќе

Тhe Last Rain е апликација која ќе ви го преполни екранот со ОГНЕНИ МЕТЕОРИ ОД ПЕКОЛОТ! Денес, 21.12.12, според прогнозите на маите, односно лудите шпекулации на интернетс, е крајот на светот. Па логично е крајот да започне од вашиот телефон, нели? Сакате крај на свет? Замислете си дека немате мобилен и интернет… Но, да се […]

Прочитај повеќе

18-ката во серијата „Апликација на денот“ ќе ја заокружиме со една македонска апликација. Ви ја претставуваме апликацијата Викни такси која сигурно ќе ви се најде од корист со оглед на тоа дека имаме голем број на такси компании, некои поскапи, некои поефтини, некои пак со редовен попуст. Викни такси е апликација која ги содржи скоро […]

Прочитај повеќе

Туристичкиот водич TraWell сега е достапен на Google Play за Android паметни телефони и таблет компјутери. Aпликацијата е водич низ Скопје, и е лесна е за користење со куп информации за музеите, црквите, џамиите, спомениците, рестораните, баровите и други привлечни локации, вклучувајќи ги и тие кои се во Старата Чаршија која е популарна меѓу туристите. […]

Прочитај повеќе