Tomato Jump е нова македонска видеоигра достапна на Android. Станува збор за прва видеоигра на македонското студио PlayMid од Kочани, но и прва нивна апликација на Google Play. Целта на играта е да го спасите кутриот домат од салатата, поточно да не стане дел од салатата. Играчите треба да го расчистуваат патот пред него, пред […]

Прочитај повеќе

Ooshies, новата македонска апликација со слатки човечиња кои ве гушкаат, сега е достапна на Google Play. Апликацијата е всушност анимирана позадина на која може да си одберете слатко слонче, мече или слатка желка, кои откако ќе ги кликнете или ве гушкаат или прават некоја интересна анимација. Уште за време на тестирањето доби позитивни оценки бидејќи […]

Прочитај повеќе

Асистентот МаркО e креиран да ви помогне да не заборавите обврски, да не заборавите да купите млеко ако поминете покрај продавницата, или да платите сметки ако поминете покрај банката, вели CodeWell, македонското студио за апликации, коe ќе оди во Полска да ја претстави својата апликција на Demo Day на Hubraum Krakow. Aпликацијата е локациски потсетник, […]

Прочитај повеќе

Мало човече кое ве гушка за еден долар. Ова беше идејата на The Dollar App која Иван Медо Димоски ја направи пред три години со амбициозна надеж дека ќе направи милиони долари oд милион симнувања. Планот за жал не успеа, но неодамна доби пофалба од корисничка од Јужна Дакота која вели дека апликацијата секојдневно го […]

Прочитај повеќе

Кога доаѓа автобусот за Тетово од Скопје? На вакво прашање имате две опции, да се јавите во автобуската или да ја oтворите апликацијата MK transport со која ќе ги дознаете сите термини на автобуските и железничките линии. Апликацијата е креирана од Бранко Димитријоски кој вели дека во апликациите се „земени предвид сите населени места и […]

Прочитај повеќе

Меѓу деветте победници на првата рунда на Microsoft AppStar се најде и македонската MyBudgetPlanner, која пред некој месец беше и апликација на денот на It.com.mk. MyBudgetPlanner е финансиска апликација за следење на трошоците за Windows Phone, креирана од Стеван Костоски. Изработена е во Metro стил со намера да биде едноставна за користење, и тоа и […]

Прочитај повеќе

MarkO е нова апликација од македонското студио CodeWell која наскоро доаѓа за Android и iOS, а ќе ви помогне никогаш да не го заборавите она што ви е потребно. Апликацијата наликува на потсетник сличен на Google Now за паметен часовник, кој ве потсетува што треба да направите во вистинско време. Нотификациите пристигаат до вас точно […]

Прочитај повеќе

Македонската Android апликација од Јован Јовановски, Распоред ја доживеа својата 2.0 надградба, токму во вистинско време за почетокот на учебната година. Апликацијата како што кажува и насловот овозможува водење на евиденција за распоредот на часовите, но и нешто повеќе од ова. Со Распоред 2.0, која пред се е наменета за средношколци, учениците ќе можат и […]

Прочитај повеќе

Challenge Your Friends е македонска Android апликација од 16 годиншниот Jован Јовановски со која ќе може да ги предизвикате вашите пријатели на „дуел“ во неколку игри. Се што ви е потребно е да ја инсталирате апликацијата на еден уред и да „се пресметате“ со пријателите. Challenge Your Friends овозможува да ги предизвиката пријателите во некоја […]

Прочитај повеќе

Adventure Birds е Android видеоигра на Ацо Стерјов, која е копија на популарната Flappy Bird со тоа што графиката е далеку подобра, и помалку потсетува на Angry Birds, но остатокот на гејмплејот е идентичен со Flappy Bird. Дополнителна разлика е што играчите можат да одберат со која од четирите птици ќе играат и дали ќе […]

Прочитај повеќе

На средина сте од досаден состанок и се што сакате е што побргу да се спасите? Апликацијата изработена од Best Solutions, Call Me Now (Fake Call) е наменета баш за овие ситуации. Се што треба да направите е да го ставите телефонот на масата и да поминете со раката преку него и телефонот ќе започне […]

Прочитај повеќе

TweetsPie, наградуваната македонска апликација за прегледување на најпопуларните твитови, објави нов редизајн на својата Android верзија. Со новиот минималистички дизајн на Сања Вељановска, „се следат трендовите“ и промените кои ги прави Twitter, и се додаваат неколку нови функционалности кои ќе треба да ја направат апликацијата поинтерактивна. Освен што може да се отвори кориснички профил директно […]

Прочитај повеќе