Следната надградба на софтверот на Tesla ќе ги направи возилата автономни. Не станува збор баш за следната надградба, туку за новата верзија на оперативниот систем. Со Tesla Version 9 компанијата ќе започне да имплементира потполно автоматизирано возење. Ова на Twitter го откри основачот на компанијата, Илон Маск. That issue is better in latest Autopilot software […]

Прочитај повеќе

Возилото на Uber не можело да ја избегне несреќата, а истото најверојатно би важело и доколку човек беше зад воланот на возилото. Ова го покажа истрагата за немилиот настан кој се случи минатиот викенд во Темпи, Аризона. Причината за несреќата се лошата видливост и ненадејното излетување пред возилото. „Возачот вели дека сѐ се случило само за […]

Прочитај повеќе

Apple ги намали очекувањата за своите возила. Компанијата никогаш не излезе со официјален став, но сепак мислењето на јавноста беше дека по Google, и Apple наскоро ќе претстави возило. Но, сите извештаи од компанијата велат дека нема да има возило од Apple. Компанијата работи на технологија која ќе го овозможи функционирањето на паметни возила. Apple […]

Прочитај повеќе

Корејскиот гигант Sasmsung е последната компанија која се вклучува во трката за производство на автономни возила. Компанијата веќе доби дозвола од властите во Јужна Кореја да започне со тестови на патиштата во оваа држава, пренесе TechCruch. Компанијата својата технологија ќе започне да ја тестира со Hyundai возило кое ќе биде со соодветни модификации. Сензорите и […]

Прочитај повеќе

На Саемот за автомобили во Женева, Volkswagen Group го претстави новиот концепт автомобил Sedric. Возилото е со петто ниво на автономија (потполна автономија) и е иднината на оваа компанија. Автомобилот е прво потполно автономно возило на германскиот производител, целосно изработен од Volkswagen. Како и автономното возилот на Google и Sedric доаѓа без волан и педали. […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

Илон Маск претстави нова надградба на автопилотот на Tesla. Надградбата 8.0 е огромна, а дел од промената е пренамената на радарот и вклучување на „учењето“ од останатите возила во флотата, јави Venturebeat. Новиот систем ќе биде достапен со софтверска надградба за сите возила произведени по октомври 2014. Новото автоматско управување ќе биде трипати побезбедно, тврди г. […]

Прочитај повеќе

Откако се случија неколку сообраќајки во кои автопилотот погрешно ја процени ситуацијата, Tesla Motors конечно има причина да го пофали своето автономно возило. Приказната е дека Model X успеал да му го спаси животот на Џошуа Нили од Бренсон, Мисури така што го одвел навреме во болница. По излегување од работата и влегувањето во автомобилот, […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla Model S е под истрага по фаталната сообраќајна незгода во која загина 40-годишниот Џошуа Браун, сопственикот на возилото. Веста, заедно со жалење ја објави Tesla на својот блог, потсетувајќи ги корисниците дека автоматскиот пилот е сè уште во тест фаза. Незгодата се случи на пат во централна Флорида, откако ниту возилото, […]

Прочитај повеќе

Tesla им приреди фантастични изненадувања на дел на сопствениците на нивниот електричен автомобил. Иако, тие изненадувања чинат околу 2.500 долари за наградба на софтверот, сепак за тие пари добиваат уникатно искуство. Софтверската надградба 7.1 за Model S и Model X доаѓа со автопилот кои има неколку автоматизирани функции, јави Business Insider. Возилата сега можат автоматски […]

Прочитај повеќе

Џорц Хотц, 26 годишниот генијалец кој како тинејџер беше првиот кој го „отклучи“ iPhone и PlayStation 3, работи на нов проект – автономно возило. Возилото на кое работи г. Хотц е модифициран Acura ILX, на кој е додаден ласерски радар, џојстик, 21.5-инчен екран и куп електроника која според него може да се пронајде во продавница. […]

Прочитај повеќе

Дали автономното возило навистина е побезбедно? Google и други компании веќе неколку години тестираат роботи-возачи за кои споделуваат податоци за сообраќајни незгоди во кои учествуваат нивните возила. До сега знаеме за десетина сообраќајки, сите со една заедничка работа – автономните возила до „буква“ ги почитуваат законите и не се виновни за ниту една незгода. Сепак […]

Прочитај повеќе