На неколку дена пред CES во Лас Вегас, Nokia го покажа новиот телефон. Компанијата HMD Global и немаше избор откако „протече“ видео од телефонот. Nokia 9 PureView е следниот „флегшип“ телефон на компанијата. Уредот доаѓа со 5,99-инчен екран со 2К-резолуција; Snapdragon 845 процесор; 6GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Засега протече единствено промотивното видео за […]

Прочитај повеќе

iSpy е бесплатен и исклучително корисен софтер, особено доколку отсекогаш сте сакале поголемо чувство на безбедност кое доаѓа со поставување камери низ куќата. Оваа алатка за видео надгледување работи со неограничен број камери, а нуди детекција на движење, закажување од колку до колку часот да врши автоматско снимање и многу повеќе. Како што кажавме, самиот […]

Прочитај повеќе

Новите податоци кои ги сподели Wikileaks, покажуваат како Централната агенција за разузнување (CIA) манипулира со камери и видео содржина. Project Dumbo им овозможува на хакерите на CIA да ги користат веб-камерите за набљудување, но и да уништат видео содржина. Цел на нападот повторно е Windows оперативниот систем. Освен камери, Project Dumbo може да манипулира и […]

Прочитај повеќе

Фудбалските стадиони ретко кога воведуваат новитети. Fifa и Uefa долго размислуваат за гол технологија, технологија за офсајд и слично, но досега нема промени. Финалето на Лигата на шампионите сепак ќе има нова технологија, иако не на теренот. Полицијата ќе користи препознавање на ликови на фановите кои доаѓаат на стадионот. Властите и полицијата во Кардиф, каде […]

Прочитај повеќе

HyperFace е проект чија актуелност допрва ќе расте во иднина. Станува збор за иницијатива која ќе помогне да се заштитат граѓаните од следење преку препознавање на ликови. HyperFace е развиен за потребите на NeuroSpeculative AfroFeminism проектот на Санденс фестивалот. Идејата е нешто поелегантна од очилата со огледалца и очилата со диоди. Наместо ова Адам Харви од […]

Прочитај повеќе

Камерите со кои дел од родителите ги надгледуваат своите новороденчиња не се безбедни, и ова не би требало да биде изненадување за никој. Бројот на уреди поврзани на Интернет кои се почесто се покажуваат подложни на хакерски напади е огромен, вклучувајќи огромен број на камери за мониторинг, па без сомневање камерите за бебиња не се […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Владимир Танев, студент на ФИНКИ, слободен софтвер ентузијаст, Linux корисник, и фриленс автор. Сподели и ти твоја содржина на It.com.mk). Овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона не воодушеви со нови продукти, иновации и нови технологии. Меѓу нив имаше и неколку камери за паметните телефони кои ни оставија интересен впечаток бидејќи […]

Прочитај повеќе

Производителот на најзабавните камери, GoPro, доби сопствен канал на Roku, а со тоа се доближи и чекор поблиску до станување на медиумска компанија, јави Quartz. GoPro стана препознатлив бренд поради своите уникатни камери кои можат да се монтираат на кациги и да се користат за снимање на екстремни спортови. Ваквите мали камери станаа омилени кај […]

Прочитај повеќе

GoPro најави три нови 4К и FullHD камери кои ќе излезат на 5 октомври и кои ќе имаат низа подобрувања. Покрај подобрата резолуција, новите камери имаат подобра слика при ноќно сликање, можност за осетливост до 6400 ISO, а при ноќно сликање сензорот може да остане отворен до 30 секунди. [youtube]_rcDPF14sr0[/youtube] GoPro сакаше да понуди камера […]

Прочитај повеќе

Беше прашање на време кога GoPro ќе претстави уред кој ќе го долови животот на кучињата. Fetch е појас од 70 долари наменет за кучиња на кои може да се закачат две GoPro камери за да ги снимаат нивните активности. Можеби кои можеби ќе бидат поздодевни од адреналинските видеа снимени со камерите кои се закачуваат […]

Прочитај повеќе

Креаторите на Android најпрво сакале да направат свет на „паметни камери“ кои ќе бидат конектирани на десктоп. „Истата платформа, идентичен оперативен систем само наместо за телефони изработен за камери.“, вели Енди Рубин на конференција во Јапонија. Сепак со појавата на паметните телефони се појавил и правиот пазар за Android. „Бев загрижен заради Microsoft и поради […]

Прочитај повеќе

Lockheed Martin Transport & Security Solutions и IBM соработуваат на проектот за идентификација на FBI кој ќе чини една милијарда долари. Новиот хардвер и софтвер ќе ги собира податоците од камерите и барем на хартија, најавата е дека ќе ги следи криминалците и осомничените за тероризам. NGI (Next Generation Identification) е проект на FBI и […]

Прочитај повеќе