По подолго време Apple направи надградба на MacBook Pro компјутерите. Процесорите на компјутерите на надградени на i7 или i9 од 8 генерација. Новите компјутери ќе доаѓаат со 6-јадрени процесори 32 GB RAМ, True Tone екран и Apple T2 чип, објасни Apple. За жал ова се однесува единствено на MacBook Pro models со Touch Bar. Добра вест […]

Прочитај повеќе

Apple ги претстави новите MacBook Pro компјутери. Неколку дена покасно iFixit веќе расклопува еден од уредите, за жал за новите компјутери со TouchBar ќе треба да почекаме, но сега е достапен 13-инчниот MacBook Pro со функциските копчиња. Еве дел од хардверот кој iFixit го „откри“ во уредот, а за повеќе погледнeте го видеото. 13.3” LED […]

Прочитај повеќе

По две конференции и презентации во два дена; претставување на повеќе или помалку слични, ако не и исти производи; се чини дека Microsoft сега ги надмина Apple, барем кога компјутерите се во прашање. Без сомневање разликата најдобро се гледа на контролерот. Touch Bar и Surface Dial секако се надградба врз стандардните контролери, но контролерот на […]

Прочитај повеќе

Настаните на кои Apple го претставува својот хардвер се интересни за сите. Компанијата на чии уреди често се гледа како на статусен симбол отколку алатки секој пат има интересни презентации.  Овој пат беше јасно дека нема да има презентации на телефони и паметни часовници, а неколку дена претходно излегоа во јавноста деталите за новиот MacBook Pro. […]

Прочитај повеќе

Пред крајот на октомври Apple ќе одржи настан на кој ќе презентира надградби на постоечките компјутери. Компанијaта одамна не ги подновила компјутерите, па се очекува после овој настан повторно да ја зголеми својата заработувачка од овој сегмент. Дел од надграбите кои се очекуваат се: Замена на MagSafe 2 портата за напојување Замена на сите USB порти со USB Type-C […]

Прочитај повеќе

Apple на претставувањето на паметниот часовник Apple Watch, го претстави и најтенкиот MacBook. Лаптопот доаѓа без спектакуларен хардвер, со нов дисплеј од 2304х1440 и 30 отсто намалена потрошувачка, и подобар тачпад. Овие надградби во однос на претходните модели не се доволно да ја оправда превисоката цена на новиот лаптоп Но, новиот MacBook доаѓа со два […]

Прочитај повеќе

Можеби ѕвездата на вчерашната презентација на Apple е Apple Watch, но една нова функционалност и нов уред сериозно претендираат да му ја украдат славата на часовникот. Освен откривање на бројките дека се продадени 700 милиони телефони и дека корисниците навистина се задоволни од iPhone 6, Аpple е горд и на својата нова продавница во Кина, […]

Прочитај повеќе

Вниманието беше свртено кон iPad Mini и четвртата генерација на iPad, но не треба да испуштиме дека Apple ги потврди шпекулациите и го претстави 13-инчниот MacBook Pro со Retina дисплеј. Како и кај 15-инчниот Macbook Pro, овој нов 13-инчен модел доаѓа со Retina екран кој има 227 пиксли по инч, што е четири пати повеќе […]

Прочитај повеќе

Белиот MacBook, икона на лаптопите на Apple му дојде времето тотално да престане да се продава. Сега ценовната улога на лаптоп од 999 долари ја превзема MacBook Air, а белиот MacBook веќе некое време не се произведува, и само се продаваше на пазарот за школи и образовни институции. Со приближување до третата генерација на iPad […]

Прочитај повеќе

Џошуа Кафман не само што го сликал крадецот на својот MacBook користејќи безбедносна апликација, туку и стартувал tumblr блог со име thisguyhasmymacbook.tumblr.com со цел да ја мотивира полицијата да реагира.

Прочитај повеќе