Microsoft во октомври ќе претстави нов Surface уред, кој засега во компанијата е со коднo имe „Cardinal“, јавува ZDNet. Според гласините новиот уред ќе ја претвори работната маса во студио. Од Microsoft подолго време излегуваат вести и дека компанијата работи на all-in-one компјутер. Веста има едвај некаква потврда, откако во февруари беше објавен патент на компанијата […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со oтпуштања во одделот за развој на паметни телефони. Најголем дел од отпуштените се дел од одделот за равој во Финска, а освен отпремнини, компанијата ќе загуби и дополнителни 950 милиони долари. Ова отпуштање на Microsoft е дел од крајот на мобилниот оддел на Nokia, a компанијата која не толку одамна ги произведуваше […]

Прочитај повеќе

Нови Surface хибриди, нови Lumia телефони, кул чудесии во проширената и виртуелната реалност и супер изненадување лаптоп од Microsoft… Ова се само дел од презентациите на Microsoft: Новиот Surface Pro 4 е 30 отсто побрз од претходната верзија, а што е уште поважно доаѓа во период кога Apple и Google, со свои хибридни – повеќе […]

Прочитај повеќе

Анализта на новогодишниот шопинг покажаува дека со активирани 51 отсто од паметните уреди купени за време на новогодишните празници, Apple е далеку пред конкуренцијата. Втор на листата е Samsung со 18 отсто, а на третото место е Microsoft so 5,8 отсто уреди, јави Flurry. Кога се празниците во прашање Apple одамна е лидер на пазарот, […]

Прочитај повеќе

Пoминаа само две недели кога Nokia го претстави својот прв таблет компјутер, 10,1-инчниот Lumia 2520, а сега интернетот веќе зборува дека се подготвува нова, помала верзија со која финската компанија ќе покрие два пазари – тој на поголемите конкуренти на iPad, и тој за помалите таблети, конкуренти на Nexus 7 и iPad Mini. Kако и […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Windows Phone ќе имаат официјална Instagram апликација. Оваа новост ја најави Кевин Систром, еден од основачите на Instagram, за време на настанот на Nokia кои го претставија својот Lumia компјутерски таблет и нов паметен телефон. Сепак, сè уште не е познат точниот датум, но се очекува да биде во текот на следните неколку […]

Прочитај повеќе

Nokia Devices & Services, патентите на Nokia и Nokia мапите сега се во сопственост на Microsoft. Цената која Microsoft ја исплати за аквизицијата на мобилниот оддел на Nokia е 5 милијарди долари. По извршувањето на зделката, на почетокот на 2014 година, 32.000 вработени на Nokia ќе се префрлат во Microsoft. Интересно, аквизацијата на поголемиот дел […]

Прочитај повеќе

Nokia ги објави 3Д шемите за Lumia 820 за да можат корисниците сами да си креираат покривка според својата омилена боја или украс. Целта на Nokia е да ја реплицира популарноста на 15 години стариот модел 5110 чии обоени покривки се заменуваа и даваа неунифициран изглед на телефонот. Nokia сака да им дозволува на корисниците […]

Прочитај повеќе

Nokia е посветена на Windows Phone 8 платформата и затоа нејзините телефони се подобри од сите други WP8 уреди. Ова е одговорот на главниот за маркетинг во финската компанија, Крис Вебер, на прашањето од Verge што мисли за новиот HTC X8 телефон. Според г. Вебер, HTC и другите производители одбираат „тактичко ребрендирање на нивните производи“, […]

Прочитај повеќе

Nokia веќе не е најголемиот производител на мобилни, ниту пак е сериозен играч на пазарот на паметни телефони. Напротив, гигантот кој еднаш ја предводеше мобилната револуција, сега губи пари и идеи за како да oстане конкурентен. Според финансискиот извештај од вториот квартал, Nokia продаде 73 милиони уреди, од кои 4 милиони Lumia уреди кои работат […]

Прочитај повеќе

Финскиот гигант најави дека апликацијата со проширена реалност City Lens сега ќе биде достапна на Lumia уредите кои работат на Windows Phone. Taa веќе е достапна за Symbian уредите. Апликацијата ја користи камерата на уредот за да постави дополнителен слој на информации врз прикажаната реланост т.е. ја „проширува“ реалноста која ја гледате околу вас. Тие […]

Прочитај повеќе

Nokia не е способна да произведе паметен телефон кој ќе биде конкурентен со iPhone на Apple, Galaxy уредите на Samsung и Android уредите на Google, велат четири големи европски телеком оператори, кои продаваа Nokia телефони од почетокот на годината, за Reuters. Операторите не се убедени дека Nokia ги нуди тенките, обоени телефони под соодветна цена. […]

Прочитај повеќе