SpiderOak е веб складиште кое овозможува синхронизација на податоците на речиси сите уреди. Како и кај Dropbox и другите веб складишта овозможена е синхронизација помеѓупаметни телефони, лаптопи, таблет и десктоп комјутери. Но, тоа што го одделува Spider Oak од останатите веб складишта е безбедноста која им ја нудат на корисниците. Вработените во компанијата се горди на […]

Прочитај повеќе

Веб складиштето додаде Undo копче за да ги поправите сите грешки. Dropbox е сервис кој овозможува да се складираат фајлови на веб. Имате бесплатни 2-3 GB, а за повеќе се наплаќа. Сервисот е корисен бидејќи ви инсталира фолдерче на десктоп кое веднаш ги синхронизира фајловите со облакот и ви овозможува да пристапите до нив од […]

Прочитај повеќе

Веб складиштето на Microsoft, SkyDrive, доби ново подобро споделување на фотографии, со можност корисниците да ги прегледаат галериите од било кој уред преку апликацијата за фотографии на Windows 8. Тест верзијата на овој нов оперативен систем ќе се појави во првата недела на јуни. Дополнително Мicrosoft го зголеми лимитот на можни синхронизирани фајлови преку сервисот […]

Прочитај повеќе

Apple подготвува новини за своето веб складиште, открива Wall Street Journal. Весникот пишува дека Apple ќе претстави сервис за споделување на фотографии преку iCloud на својата Worldwide Developer конференција закажана за 11 јуни. Според изворите, новата функционалност на веб складиштето ќе овозможи корисниците да споделуваат и коментираат на фотографии со 125 милиони корисници кои до […]

Прочитај повеќе

Dropbox ќе ви даде 3 GB простор доколку се решите автоматски да закачите фотографии од вашите SD картички или паметни телефони на PC или Mac. Звучи како добра зделка нели? Десктоп клиентот на популарното веб складиште сега има оција за автоматско закачување на фотографии, која беше претставена за мобилните платформи уште во декември. Штом се […]

Прочитај повеќе

Да бидам искрен, го обожавам Dropbox кој го користам веќе неколку години и никогаш не размислував на други веб складишта бидејќи имав неколку гигабајти, имав синхронизиран фолдер на десктоп и тоа ми беше доволно. Но, сега се појавија уште слични сервиси кои ме ставија на мисла бидејќи се од поголеми компании и се интегрирани со […]

Прочитај повеќе

Како што беше очекувано, Google го претстави своето веб складиште Google Drive кое ќе биде интегрирано со Google Docs и ќе овозможи пристап на фајлови од било каде и преку било кој уред, вклучувајќи ги и Android и iOS уредите. Интеграцијата со Google Docs е доста кул опција бидејќи овозможува соработка и креирање на документи […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја најави надоградбата на своето веб складиште SkyDrive кое сега може да достигне до 100 GB простор. Оваа најава доаѓа во период во кој се очекува да се појави Google Drive. Новиот SkyDrive доаѓа со 7 GB простор, кој за 10 или 50 долари може да се надогради на 20, односно 100 GB. Бесплатниот […]

Прочитај повеќе

Популарното веб складиште само што го олесни споделувањето на фајлови. Moжеби ви звучи како нешто што требаше да го има до сега, но Dropbox најави дека сега можете полесно да споделите линк до фајловите од вашиот фолдер. Новината е што кога ќе споделите линк од видео и фотографија со вашиот пријател или баба, како што […]

Прочитај повеќе

The Next Web успеа да дојде до соопштение во кое се вели дека Google Drive, нов сервис на кој ќе може да се складираат фајлови во облакот, ќе биде претставен наредната недела. Според соопштението, сервисот ќе биде бесплатен за користење и ќе им понуди на корисниците почетни 5 GB простор. Велиме „почетни“ 5 GB бидејќи […]

Прочитај повеќе