Времето кога купуваме софтвер на CD-а e завршено, потврди Microsoft со претставувањето на својот нов Office кој наместо од DVD-ја, ќе се симнува дигитално. Популарниот софтвер кој се користи од една милијарда луѓе, ќе може да се купи на 162 пазари заедно со претплата за онлајн верзијата Office 365 која е наменета да ја задржи […]

Прочитај повеќе

BitTorrent го претстави својaта нова апликација Sync која функционира како веб складиште со можност за peer-to-peer синхронизирање на фајлови преку повеќе компјутери. Сервисот е се уште во рана алфа-фаза, но е достапен за тестирање. Sync очигледно има сериозна конкуренција како Dropbox, SugarSync, Google Drive, Apple iCloud и куп други веб складишта од поголеми или помали […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, контроверзниот основач на сега-изгасениот Megaupload, го стартува својот нов проект за споделување фајлови Mega со „великодушно“ ветување дека сите нови корисници ќе добијат 50 гигабајти бесплатен простор. Ова е многу повеќе простор од сите други популарни веб складишта. За повеќе простор до 4 терабајти, ќе се наплаќа од 10 до 30 долари месечно. […]

Прочитај повеќе

Уште на самиот почеток да напомениме дека апликацијата е во бесплатна-лимитирана бета, па доколку имате планови да ја користите, преземете и инсталирајте ја навреме. Norton Zone Cloud Sharing е повеќе-платформска апликација со чија помош можете да правите бекап, споделувате и да ги синрхонизирате вашите податоци. Norton Zone Cloud Sharing (NZCS) ви нуди 5 GB бесплатен […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy, со кои намери и по која цена – сè уште не е познато, но вчера падна уште еден договор. Dropbox го купи Snapjoy – сервис кој ви овозможува да ги хостирате и категоризирате вашите фотографии. Од денес, регистрациите на Snapjoy се затворени, но од […]

Прочитај повеќе

Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy. Цената сè уште не е позната, но изгледа дека од Dropbox имаат некои планови поврзани со споделување на мултимедија, а можеби и музичко складиште? Audiogalaxy, за тие што не се запознаени, е еден од пионирите помеѓу сервисите за споделување на музика кој на некој начин претставува веб базиран peer-to-peer […]

Прочитај повеќе

Пред скоро време пишувавме за опцијата за хостирање на статични веб страници на Google Drive, а денес ќе ви претставиме уште едно слично решение, но овојпат за Dropbox. Сето ова е возможно благодарение на Dropbox апликацијата на site44 која се поврзува со вашата Dropbox сметка и ви овозможува креирање на веб-сајтови. За да започнете со […]

Прочитај повеќе

Google продолжува со интегрирање на своите сервиси меѓусебе, а најново такво нешто е интеграцијата на Google Drive во Gmail. Имено, одсега на Gmail корисниците ќе им биде овозможено да додаваат фајлови до 10GB преку Drive и истите да ги испраќаат преку мејл. Споделените прилози преку Google Drive редовно ќе се ажурираат и кај примачите, доколку […]

Прочитај повеќе

Поминаа пет години од објавувањето на Dropbox, а вчера бројот на корисници ја помина границата од 100 милиони, објави Дру Хјустон на официјалниот блог на веб складиштето. Во своето постоење, Dropbox собра 250 милиони долари инвестиции и сервисот се проценува на околу 4 милијарди долари. Dropbox беше единствен на почетокот, додека во текот на претходните […]

Прочитај повеќе

Како што и најавивме, облак сервисот на Microsoft, SkyDrive пристигна и на Android платформата. Апликацијата е достапна на Google Play и може да се инсталира на сите Android паметни телефони кои користат 2.3 или некоја понова верзија. SkyDrive за Android ги нуди сите основни функции за еден таков сервис, односно можете да ги прегледувате вашите […]

Прочитај повеќе

Amazon Glacier е нов сервис на компанијата кој ќе овозможува складирање на податоци. Услугата се однесува на податоци кои не се менуваат често, но и времето на пристап до истите може да се дозволи да биде неколку часови. Податоците ќе бидат архивирани, а времето потребно да ги симнете мможе да биде од 3,5 до 4 […]

Прочитај повеќе

Откако свој редизајн претрпи Outlook, редот му дојде и нa SkyDrive да претрпи промени во Windows 8 Style UI. Да, добро прочитавте. Metro доби промена на името во Windows 8 Style UI или Modern UI. SkyDrive сега може без никакви проблеми да работи и на компјутерските таблети. Содржи можност за инстантно пребарување, контекстуална прилагодлива лента […]

Прочитај повеќе