Популарното веб складиште, Dropbox, сега автоматски детектира и складира скриншотови, веднаш во моментот кога сте ги направиле. Дополнително, Dropbox креира и линк до скриншотот за да може да го споделите веднаш со колегите или пријателите. Иако автоматското складирање веќе подолго време е достапно кај разни веб складишта, сепак Dropbox со својата едноставност се издвојува како […]

Прочитај повеќе

Веб складиштето Box објави нова верзија на својата Android апликација која има интересни новини што, според нас, ќе им се допаднат на сите корисници на сервисот. Доколку не сте запознаени со Box, тоа е сервис како Dropbox, Google Drive, SkyDrive, iCloud и куп слични други веб складишта кои овозможуваат складирање на фајлови и фотографии во […]

Прочитај повеќе

BitTorrent ја објави својата алтернатива на Dropbox и останатите сервиси за чување на податоци – Sync – која користејќи го BitTorrent протоколот ќе им овозможи на корисниците да синхронизираат датотеки помеѓу повеќе уреди. Dropbox, Google Drive, SkyDrive, Mega… се исто така сервиси кои нудат чување на документи и различни датотеки, но тука се поставува прашањето […]

Прочитај повеќе

Dropbox може да ви помогне да си го лоцирате украдениот или изгубениот компјутер благодарение на опција за безбедност. HackCollege објави видео во кое oбјаснуваат дека веб складиштето има опција Security Tab преку која се прикажуваат сите уреди кои пристапуваат до профилот. Пред да продолжиме, треба да знаете дека Dropbox е сервис кој ги складира фајловите […]

Прочитај повеќе

Dropbox објави дека го купи мобилниот имејл клиент Mailbox бидејќи се „заљубивме во апликацијата“. Mailbox се појави пред еден месец за iPhone и веднаш доби добри критики од разни ИТ блогови бидејќи го олеснува филтрањето на мејлови на мобилните уреди. Апликацијата е дизајнирана да биде продуктивна на мобилните телефони со интересни опции кои реагираат на […]

Прочитај повеќе

На Mobile World Congress во Барселона кој се одржува уште денес, извршниот директор на Dropbox, Дру Хјустон откри неколку интересни податоци за својот сервис во облакот, како дека бројката на датотеки кои се прикачуваат на овој сервис секој ден изнесува неверојатни една милијарда. Г. Хјустон откри и дека Dropbox има повеќе од 100 милиони корисници, […]

Прочитај повеќе

По 2 ипол години на „хакирање и поправање“ Ралф Холцман ја објави новата верзија на Send To Dropbox, која сега вклучува и Premium профили. Преку овој едноставен сервис можете да си праќате имејл атачменти директно да ги складирате во облакот. Dropbox се покажа како одлично и корисно веб складиште во кое може да закачите фајлови […]

Прочитај повеќе

Како што најави Ким Дотком пред неколку денови, MEGA додатокот за Firefox е достапен за преземање. Додатокот е разгледан од страна на Mozilla која рече дека е безбеден, така што корисниците ќе може без никаков страв да го користат. Од денес, сите корисници на MEGA ќе добијат известување дека е достапен додаток за Firefox, а […]

Прочитај повеќе

Одсега корисниците на Google Drive ќе може да креираат и споделуваат веб страни преку онлајн „складиштето“. Се што треба е HTML, JavaScript и CSS фајловите да ги поставите на Drive. Постирањето на вашите веб страни  е едноставно ако го следите примерот кој го презентира Google. Најпрво на Google Drive креирајте нов фолдер и да го […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком денес на својот Twitter профил објави дека човекот што ќе ја пробие безбедносната заштита на неговото ново веб складиште Mega ќе добие награда од 10.000 евра во готово. Со ова Kим Дотком сакам да им покаже на критичарите на овој сервис, како и на самите корисници, дека сите податоци кои се во облакот […]

Прочитај повеќе

Поминаа повеќе од две недели откако Ким Дотком го пушти новиот Mega, сервис за складирање на податоци, а веќе тој брои повеќе од 50 милиони хостирани датотеки. Дотком вели дека само 0,001 посто од тие прикачените датотеки биле отстранети поради нарушување на авторските права. Новиот Mega успеа да привлече над 1 милион корисници за само […]

Прочитај повеќе

Популарното веб складиште Dropbox претставни новости со кои ќе го олесни користењето и споделувањето на документи преку облакот. Најновото подобрување сега е што сите .pdf, .doc и други документи ќе може да ги прегледате, наместо веднаш да ги симнувате. Најверојатно наскоро ќе видиме и поддршка за Excel документи. Оваа опција ќе биде достапна за сите […]

Прочитај повеќе