Меѓу најдобрите три стартапи на Start Summit во швајцарскиот Сент Гален, се најде и австриско-македонскиот стартап Minebox. Основан е од Владо Петрушев и Андреас Петерсон, кои имаа интересна идеја да го искористат blockchain концептот за уред кој функционира како складиште на податоци поврзано преку peer-2-peer мрежа. Minebox e физичко складиште што работи на NAS (network […]

Прочитај повеќе

Dropbox успеа изминатата година да додаде уште 100 милиони корисници на своите 300 милиони, но предизвиците за монетизацијa остануваат проблем за сервисот, вели Bloomberg. Dropbox е сè уште лидер на пазарот на веб складишта која вреди 904 милиони долари. Dropbox, кој е вреднуван на 10 милијарди долари, можеби држи 24 отсто од севкупниот пазар, но […]

Прочитај повеќе

Google го најави Nearline Storage, поточно бета фазата на услугата. Станува збор за услуга која овозможува чување на податоци кои не се доволно важни за да имаат брз пристап, но сепак се доволно важни за да бидат зачувани. До оие таканаречени „cold data“ сепак, според Google, ќе може да се пристапи за само три секунди. […]

Прочитај повеќе

Dropbox for Business стана малку покорисен сервис, откако беше додадена функционалност што овозможува колаборација со фајловите кои се споделени на складиштето. Groups е наменета за Dropbox за бизнис корисниците и ќе овозможува споделување и менаџирање на фолдери кои се споделени помеѓу различни групи корисници. Groups овозможува креирање на групи на корисници и менаџирање до кој […]

Прочитај повеќе

Microsoft и Dropbox најавија соработка која на корисниците на Office ќе им донесе можност да отвараат и едитираат фајлови директно од веб складиштето. Корисниците на Dropbox пак ќе добијат можност да отворат Word и Excel документи преку неговите мобилни апликации. Тоа што е чудно во партнерството е што Microsoft има свој ривал на Dropbox. ОneDrive […]

Прочитај повеќе

Microsoft сега им нуди неограничен простор на OneDrive на сите корисниците на Office 365 Personal, Home и University пакетите. Цената на најевтиниот пакет е 7 долари или околу 360 денари. За оваа сума не само што ќе добиете неограничен простор за користење туку и пристап до целиот Office 365 пакет: Word, Excel, OneNote, PowerPoint, Publisher […]

Прочитај повеќе

BitTorrent објави нова верзија, 1.4, за својот Sync сервис, која сега го олеснува споделувањето на содржина. Компанијата на својот блог објави и дека алатката за споделување на големи фајлови веќе стигна до бројката 10 милиони преземања. Новитет во верзијата 1.4 – за сите десктоп и мобилни платформи – е воведувањето на линкови кои ќе го […]

Прочитај повеќе

Откако беше принуден да го смени името на своето веб сладиште поради конфликт со британскиот BSkyB, Microsoft денес и официјално го претстави ребрендираниот OneDrive. Главната промена е секако името, што значи дека сите досегашни корисници на SkyDrive едноставно ќе бидат префрлени на другиот домен, oдносно ќе има тивка надоградба на мобилните апликации. Но, за да […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе го промени името на својот облак за складирање od SkyDrive во OneDrive. Компанијата го регистрираше и доменот onedrive.com, а освен промената на името се останато е по старо. Содржините кои корисниците ги имале на SkyDrive, сега ќе бидат префрлени на OneDrive. Промената на името доаѓа откако Британскиот суд одлучи дека Sky е заштитен […]

Прочитај повеќе

По Android, Box го зголеми просторот на 50 GB и за корисниците од iOS. Зголемувањето од 10 на 50 GB ќе биде добредојдено кај сите корисници, а доаѓа и со редизајниран кориснички интерфејс и додавање на над 100 нови типови на фајлови. Новата апликација овозможува и побрз пристап до податоците, но и можност за истовремено […]

Прочитај повеќе

Облак складиштето на Ким Дотком, Mega, конечно ја доби најавуваната апликација за iOS. Апликацијата за iPhone беше ветена уште пред четири месеци кога излезе Android верзијата. Корисниците на iPhone сега полесно ќе можат да споделуваат фајлови или едноставно само набрзина да ги прегледаат. Засега нема синхронизација со камерата, но според најавата оваа опција ќе дојде […]

Прочитај повеќе

Dropbox стигна до 200 милиони корисници, што за помалку од половина година се 25 милиони нови корисници. Како дел од оваа промоција директорот на компанијата Дру Хјустон го откри и нова верзија на Dropbox for Business. Новата услуга ќе им овозможи на корисниците да ги користат личните и професионалните документи заедно, но во попрактичен интерфејс […]

Прочитај повеќе