Неколку од најпопуларните лаптопи од Lenovo, немаат можност за инсталирање на Linux. Станува збор за дел од серијата лаптопи на Lenovo, Yoga. Засега пропустот е забележан и потврден за неколку модели: Yoga 900, Yoga 900S и Ideapad 710S. Лаптопот не е нов, во продажба е неколку месеци, па можеби изненадување е што проблемот е забележан волку […]

Прочитај повеќе

Lenovo за прв пат го претстави својот нов производ IdeaPad Yoga на CES 2012. Станува збор за хибриден „акробатски“ ултрабук-таблет компјутер со целосен екран на допир и Windows 8 оперативен систем. Во Македонија е достапен и о двете гoлемини oд 13,3 и 11,6-инчни. Ние на тест го имаме поголемиот Lenovo IdeaPad Yoga 13. Yoga 13 […]

Прочитај повеќе

Најновиот 9,7-инчен таблет компјутер од Lenovo има екран со 1024 x 768 резолуција, има 1,3 мегапиксели предна камера, нема задна камера, има четири звучници од страна, и има micro-HDMI, microSB и microUSB портови. Интересно нема детали на каков процесор работи овој таблет компјутер, иако од претходно се шпекулираше дека е на nVidia Tegra 2 и […]

Прочитај повеќе