По неколку години напорна работа, конечно одлична вести од Kamai. Sonder Episode One, првиот AAA македонски наслов е подготвен и влегува во рана фаза на 8 мај. „Веќе неколку години работиме напорно на концептот, технологијата и содржината на играта. Mногу сме возбудени што можеме да ја покажеме на луѓето и да прибереме мислења и сугестии за […]

Прочитај повеќе

Битола има нов простор во кој може да одите и да пронајдете соговорник и на најневообичаените теми. Настаните и средбите ќе ги организира Game Developers Hive и ќе се одржуваат секој вторник и четврток. „Идејата е дружбата да е неформална – после работа (затоа се отвара во 17:00). Ќе има нешто пијалок, грицки, и може да […]

Прочитај повеќе

KAMAi Media вели дека се блиску до објавување на својата првата игра. Петар Котевски, основачот на студиото, најави дека се се поблиску до своето демо. Новото видео „Development Diary: Who are you?“, покрај нови снимки од гејмплеј не запознава и со програмерите, уметниците и дизајнерите и нивната инспирација зад проектот. Видеото означува почеток на периодот […]

Прочитај повеќе

Развивачите на видео игри сега имаат причини за радост. Се започна со изјавата на Тим Свини, основач на Epic Games, со која објави дека за Unreal Engine 4 повеќе нема да биде потребна месечна претплата. Плаќањето на лиценцата од 5 отсто за секоја игра која ќе заработи над 3.000 долари за тримесечије останува, но Unreal […]

Прочитај повеќе

И оваа година, трета по ред, ќе се креираат македонски игри. Македонска асоцијација за развивање игри (МАГДА) го најави Global Game Jam 2015-та на кој се поканети сите ентузијасти, гејмери и креатори на видеоигри. Настанот повторно се одржува на две локации – во Скопје и Битола од 23 до 25 јануари, и овојпат за прв […]

Прочитај повеќе

„Во здрава игра здрав дух!“ е мотото на Game Развиотка, едукативен настан кој е во организација на Global Game Jam Macedonia. Своите искуства ќе ги споделат Румена Најчевска и Петар Котевски, а целта повторно е да се разговара за уметноста и занаетот поврзан со развивање видеоигри. Посебно акцентиран ќе биде последниот дел од креирањето на […]

Прочитај повеќе

Најголемиот саем за видеоигри E3 донесе куп новини, некои вредни за фалење, неколку забавни тизери за идни игри, некои вести што само вистински фанбој ќе ги разбере, а некои толку глупави кои вредат да се седне на мезе во Убац, Скопје, и да се хејтаат. Сите гејмери и креатори на игри се поканети утре, петок […]

Прочитај повеќе

Sonder е игра без главни ликови, без негативци. Само избори. Научно-фантастичната авантура на битолското студио Kamai Media е малку поразлична игра во која играчот е слободен и охрабрен да преземе контрола врз други ликови за да ја креира приказната од нова гледна точка. Идејата зад ваквиот наратив е да се покаже дека еднa индивидуа, или […]

Прочитај повеќе

Од 25 до 27 јануари за прв пат во Македонија, ќе се одржи Global Game Jam, во организација на Македонска асоцијација за развивање игри –  МАГДА. На настанот, кој ќе се одржи во Скопје и Битола, се поканети сите ентузијасти преку работилница да научат како да креираат видео игри. Global Game Jam е најголем светски настан од […]

Прочитај повеќе

Со искуство од странство и парична награда од владин натпревар, Петар Котевски ќе се обиде со својата новооснована компанија Камај Медиа да го освои светскиот пазар на видео игри. Неговиот бизнис план има најголем потенцијал од 104 пријавени од 23 града, вели комисијата на натпреварот за најдобра бизнис идеја од проектот „Фабрика на бизнис идеи“. […]

Прочитај повеќе