Google во 2014 година му исплати 1 милијарда долари на Apple за да ги задржат како основен пребарувач на iOS, јави Bloomberg, повикувајќи се на судски документи. Двата ривали имале договор Apple да заработува и дополнителни 34 отсто од рекламите преку мобилното пребарување. Иако ова не е изненадување бидејќи ривалите на Apple, меѓу кои Google […]

Прочитај повеќе

GitHub успеа да собере дополнителни 250 милиони долари во последната рунда на финасирање, што му ја качи вредноста на две милијарди долари, пишува Fortunе. Причината за навидум превисоката вредност на компанијата е препознавањето на важноста на софтверот од страна на инвеститорите, а GitHub е можеби најомилен сервис кај девелоперите. GitHub освен важноста на софтверот, кој […]

Прочитај повеќе

Стартапот за изнајмување престој, AirBnb, во последната рунда на инвестирање успеа да собере 1,5 милијарди долари, што му ја качи вредноста на 25 милијарди долари. AirBnb e сервис кој ги прескокнува агенциите за патување и резервациите, и им нуди на се-побројните-корисници можност да најдат поевтино сместување, соба или стан; но нуди и можност на корисниците […]

Прочитај повеќе

Вредноста на Apple сега е над 700 милијарди долари, односно во 2014 вредноста на акциите на компанијата пораснале за 49 отсто, јави CNN Money. Од поставувњето на Тим Кук за директор на компанијата вредноста на акциите на Apple пораснале за 135 отсто, а сега вредноста на една акција на Apple е околу 120 долари. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Kickstarter, краудфандинг платформата, собра една милијарда долари од донации на корисниците. До овие средства платформата стигна со 500 милиони долари инвестирани од јавноста во последните 12 месеци. За оваа пригода Kickstarter објави пост кој повторно покажува дека во проектите учествуваат луѓе од сите континенти, од Европа до Антарктикот. Овие средства доаѓаат од 5.708.578 ентузијасти од […]

Прочитај повеќе

Lenovo за 2,91 милијарди долари ја купува Motorola од Google, потврди директорот Лери Пејџ. Motorola е во сопственост на Google, кој во 2012 година потроши 12,5 милијарди долари за оделот за мобилни телефони и огромното патент портфолио. Според договорот за продажбата на Motorola, најголем дел од овие патенти ќе останат во сопственост на Google, кој […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме минатата недела, Yahoo ја купува платформата за блогирање Tumblr за 1,1 милијарда долари. Бордот на Yahoo и одобри на новата директорка Мариса Маер да ја реализира аквизацијата од која најмногу ќе добие 26 годишниот основач на Tumblr, Дејвид Камп. Tumblr за само седум години успеа да стигне до неверојатната бројка од 100 […]

Прочитај повеќе

По една година расправање, американскиот суд пресуди во полза на Apple, велејќи дека Samsung со Galaxy S уредот го копирал дизајнот и интерфејсот на iPhone 4 и затоа, поради прекршување на патенти, ќе треба да плати 1,049 милијарди долари. Казната е огромна, но за среќа многу помала од 2,5-те милијарди кои Apple ги бараше заедно […]

Прочитај повеќе

ТеchCrunch открива дека Facebook ќе излезе на берзата на 17 мај, иако датумот ќе зависи од тоа дали ќе бидат подготвени документите првично објавени во февруари, заедно со тие од неодамнешната аквизација на Instagram. Според очекувањата, Facebook е можно да биде проценет на 100 милијарди долари, што зависи од моменталната вредност, идните планови за развојот […]

Прочитај повеќе

Кога првпат слушнав дека Facebook го купи Instagram, не бев изненаден што некој го грабна популарниот сервис за споделување фотографии, туку бев изненаден пред се од цената. Тогаш ми се чинеше дека 1 милијарда долари за компанија со 13 вработени и 20 милиони корисници е премногу. Но, сега таа зделка изгледа неверојатно добра бидејќи дознаваме […]

Прочитај повеќе

Со добра идеја се е можно. Тоа го покажа и двегодишниот стартап Instagram кој за 1 милијарда долари беше купен од Facebook пред некој ден. Аквизацијата го изненади целиот ИТ свет, а тоа што на сите им се врти во главите е ако на Instagram му се случи инстант богатство, дали е можно и со […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг само што објави на својот Facebook профил дека го купи Instagram, мобилна апликација за споделување на фотографии, за скоро една милијарда долари во кеш и акции. Instagram стана неверојатно популарна апликација за iPhone поради можноста да се едитираат фотографиите со филтри и да се споделуваат со пријателите. Откако забележа успех на iOS, имаше […]

Прочитај повеќе