Toyota претстави нов робот. Вообичаено компанијата претставува корисни роботи, но овој пат станува збор за поинаков вид на робот. CUE е нов робот од компанијата кој игра кошарка. Роботот може да погоди 200.000 шутеви. Она што е карактеристично е дека CUE е хуманоиден робот, а движењата при шутирањето му се слични како и на кошаркарите. […]

Прочитај повеќе

Седумнаесет тимови од најдобрата кошаркарска лига во светот се договорија да учествуваат во е-спорт лига. NBA 2K лигата е во партнерство со креаторите на истоимената игра, Take-Two. The NBA 2K esports league announced today that 17 #NBA teams will participate in its inaugural season, set to debut in 2018! pic.twitter.com/OWZtnuLwuz — NBA (@NBA) May 4, 2017 […]

Прочитај повеќе

Неодамна NBA Digital и NextVR објавија дека претплатниците на NBA League Pass ќе можат да следат барем еден натпревар неделно во виртуелна реалност. За почеток натпреварите ќе бидат достапни единствено на Samsung Gear VR и Samsung телефон. Останати уреди и телефони ќе бидат додадени подоцна, објави NBA. Првиот натпревар пренесуван од Next VR е Sacramento […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на кошаркарската симулација NBA 2K14 ќе ги вклучува тимовите од Евролига. За македонските љубители на кошарката ова значи дека за прв пат без едитирање на играта, ќе може да играат со дел од македонските кошаркарски ѕвезди. Европските клубови кои се додадени се Alba Berlin, FC Barcelona, Real Madrid, CSKA Moscow, EA7 Emporio Armani […]

Прочитај повеќе

Македонија оди во полуфиналето на Европското првенство во кошарка. Ја чека натпревар против моменталниот шампион Шпанија. Но до тогаш, додека сте во исчекување на нов трилер натпревар, погледнете ги овие 5 кул YouTube видеа кои ја одбележаа победата, желбата и радоста на навивачите и играчите за успехот кој го постигнаа. Поглед од плоштадот „Македонија“ во […]

Прочитај повеќе

Спортскиот портал Sport Denes објави своја апликација за мобилен телефон. Апликацијата е доста едноставна, имате вид на паѓачко мени каде може да се прегледува според спортската категорија: фудал, тенис, кошарка…

Прочитај повеќе