Новата иновација на Универзитетот Илиноис, 3Д испринтана срцева мембрана, во иднина можеби ќе овозможи непрекината работа на срцето. Видеото прикажува зајачко срце кое работи и испумпува крв благодарение на мембраната. Во случај на откажување на срцето или срцев удар мембраната може да ја стимулира работата на срцето во различни точки со што би прекинала неправилната […]

Прочитај повеќе

Британскиот студент по биологија Лиам Стејси, 21, е осуден на 56 дена затвор бидејќи преку својот Twitter профил го исмеја и навреди фудбалерот на Болтон, Фабрис Муамба, кој доживеа срцев удер за време на минатонеделниот натпревар против Тотенхам. Тролот Стејси твитна „LOL еби го Муамба. Тој е мртов“ кога Муамба се сруши на теренот. Ова […]

Прочитај повеќе