(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Startup Istanbul е водечки стартап настан во Евроазија и причината зошто бев во Истанбул. За тие што немале можност да се запознаат со овој фантастичен стартап настан, ќе ви го претставам Startup Istanbul кој […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) ________________________________________________________________________________ Саботата ми беше ден резервиран за разгледување на плоштадот Синтагма во Атина. Немав многу состаноци тој ден, па решивме со мојот пријател да ја разгледаме областа. Земавме вкусни ледени фрапеа за по пат, […]

Прочитај повеќе

На 4-ти септември во Охрид, на плажата Лагадин 10, се случува Startup Festival: Startups From Dusk Till Dawn настан на кој се поканети сите стартапи, основачи, претприемачи и инвеститори за журка до раните утрински часови. Овој стартап настан е организиран од македонската стартап заедница за македонската стартап заедница со цел да се запознаат претприемачите и можеби да се родат […]

Прочитај повеќе

Говорот на тело е клучен кога се во прашање презентациите и успехот на некои од најуспешните претприемачи, смета Керол Кинси Гоман, експерт за говор на тело. Таа сподели дел од своите размислувања за најуспешните претприемачи и основачи на компании, со Inc. Говорот на телото е клучен фактор за лидерство бидејќи не е важно само што […]

Прочитај повеќе

Заедно пред публика, Никола Анѓелковиќ и Сашо Јадровски oд 3PDevelopment зборуваат брзо и зборуваат многу. Првпат ги чув на ланскиот Startup Weekend Skopje каде беа дел од победничкиот тимот со апликацијата Babblr, и повторно ги слушнам на неодамнешен и шести Startup Grind Skopje. И на двата настана и Никола и Сашо се покажаа како одлични […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде корисно и едукативно искуство.) Во нашата потрага да го пронајдеме доброто, лошото и грдото во поразот, бевме доволно среќни […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде корисно и едукативно искуство.) Како може да се справивме со вознемиреностa и зошто е тоа важно во нашиот секојдневен […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде едукативно искуство.) Колку што се поголеми, толку потешко паѓаат: изрека која словенечкиот бизнисмен Бранко Дробнак ја […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде едукативно искуство.) Повеќе од 90 стартапи пропаѓаат. Звучи познато? Најверојатно да. Оваа статистика стои како темен […]

Прочитај повеќе

Kairos CEE Venture Competition започна со прибирање на пријави за овогодинешниот регионален стартап натпревар, кој ќе се одржи на 8 мај во Будимпешта, Унгарија. Натпреварот е наменет за студенти oд Јужно-источна Европа, па oрганизаторите ги повикуваат сите кои ги исполнуваат условите да се пријават за настанот. Натпреварот е добра можност за македонските стартапи да се […]

Прочитај повеќе

Aко ви треба инспирација, тогаш најдобро е да ја земете од најуспешните. Сер Ричард Брансон, британски бизнисмен и инвеститор, основач на Virgin Group, со неколку твитови се обиде да ги мотивира младите и новите претприемачи. Г. Брансон сега е седмиот најбогат Британец, но на своите почетоци започнал од нула, креирајќи го бизнис магазинот Student, па […]

Прочитај повеќе

Најавен е нов Silicon Drinkabout Skopje на кој ќе продолжи дружењето помеѓу стартапите, претприемачи, инвеститори, ентузијасти и сите кои сакаат да помогнат да се направи една заедница на иновативни компании кои ќе ја стават Македонија на стартап мапата. Ок, не мора да им вршиме толкав притисок на оваа мала група луѓе, но веруваме дека понекогаш […]

Прочитај повеќе