(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Пред неколку дена бев во Загреб, Хрватска, со група пријатели и стартап ентузијасти од Скопје. Бевме навистина возбудени дека ќе одиме на Balkan Venture Forum и дека ќе дознаеме кој е победникот на големото […]

Прочитај повеќе

Western Balkan Startups организира обука за млади претприемачи од регионот. Курсевите се дизајнирани од британската агенција за иновации Nesta, а ги организира British Council. Тренингот се одржува од 10 до 23 јануари во Holiday Inn, Скопје, а можат да се пријават заинтересирани помеѓу 21 и 30 години кои имаат солидни познавање од англиски јазик. Најдобрите […]

Прочитај повеќе

На последниот Startup Grind Skopje за 2015-та (и се надеваме на уште вакви собири каде се дискутира стартап културата и претприемништвото), гостуваше Бранко Трајковски, основачот на Bransys и на новиот стартап Claxi. Claxi e мобилна апликација за повикување на поевтино такси. И ако помисливте дека се работи за македонска верзија на популарниот Uber, тогаш сте […]

Прочитај повеќе

Закажан е последниот Startup Grind Skopje за 2015-та година. Датумот е 18-ти декември, петок, во Јавна соба, а честа да ја затвори сезоната ќе ја има Бранко Трајковски, основач на Bransys и на Claxi, апликација за превоз кој може слободно да ја наречеме „македонскиот Uber“. Г. Трајковски ќе говори „како од гик да се претворите […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Silicon Drinkabout Skopje е неформален неделен собир на луѓе кои работат со ИТ стартапи или работат креативни дигитални работи во Македонија. Се случува секој петок и на еден од овие собири, ни се приклучи […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Брзо по мојот состанок со Тајга, се упатив кон друга канцеларија за да се запознам со фантастични дами од непрофитна организација која ги поврзува инвеститорите со млади претприемачи. Бев заинтересирана да слушнам за нивната […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Откако сфатив дека co-working просторите се голема работа во Истанбул, и добив покана да посетам еден, неколку часа пред моето заминување, се упатив кон Kolektif House. Toa место сега е едно од моите најпопуларни […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Веднаш откако завршив со работа во Yazane, се стрчав кон вратата за мојот втор состанок тој ден. Требаше да одам од Каракој назад до Бебек, и овој пат ме советуваа да фатам автобус за […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Летово работев на проект во убавата Струга, која лежи на брегот на Охридското Езеро. Одеднаш добив приватна порака на Twitter која ме изненади. Пишуваше дека тие патуваат во регионот откривајќи нови стартап сцени и […]

Прочитај повеќе

Останаа уште неколку дена за да учествувате со вашата идеја и стартап на Startup Weekend Skopje. Рокот за пријавување е до петок, 20-ти ноември. Настанот трае од 20-ти до 22-ри ноември кога завршува со големо финале и прогласување на најдобрите стартапи. Целта на Startup Weekend Skopje е едноставна – oва е 54 часовeн настан на […]

Прочитај повеќе

„Најдобар патоказ за иднината е да погледнете во заедниците кои прифаќаат брзи, Дарвинови експерименти. Претприемачите се експериментатори (а инвеститорите ги финансираат овие експерименти). Експериментите ни помагаат да се снајдемe во лавиринтот на стартапи и да пронајдеме бизнис модели кои функционираат“. Ова е поентата на блогот на инвеститорот Крис Диксон, но интересно се однесува повеќе на […]

Прочитај повеќе

Се ближи Startup Wеekend Skopje, кој е еден од поголемите стартап случувања, бидејќи таму, на настанот на 20-ти ноември, ќе видиме колку всушност стартап заедницата и менторите го пренеле своето знаење и колку се добри идеите на младите претприемачи. Но, пред да започне дво-дневниот маратон на креирање стартап од нула, Startup Weekend организира бесплатни предавања […]

Прочитај повеќе