Секојпат кога ќе ви притреба некоја слика, дали за вашиот веб сајт, блог, или слично, претпоставуваме дека обично одите преку пребарувачкиот енџин Google Images. Нема ништо лошо во тоа, но некои од фотографиите кои ги преземате на овој начин можат да подлежат на одредени (авторски) права и ограничувања. Unsplash е веб сајт кој ви нуди […]

Прочитај повеќе

Дечките од DigitalRev TV имаат одличен серијал каде што на професионални фотографи им даваат задача да направат фотографии со стари фото апарати за да докажат дека добрата фотографија зависи од фотографот и занаетот, а не само од опремата. Едно од тие видеа е со Мат Ушер, професионален фотограф на кој му даваат Nikon CoolPix 995 […]

Прочитај повеќе

По одличната тема за историја на фотографијата, членот M.Pix го продолжува својот серијал со нов напис на тема Мајстори на фотографијата во кој говори за развојот на оваа уметност, луѓето кои се сметаат за врвни мајстори како Ансел Адамс, Јусуф Карш, Анри Картие Бресон и др. притоа споделувајќи ги нивните најпознати фотографии. “Со кого и да се почне, […]

Прочитај повеќе

Индискиот град Мумбај забрани селфи фотографии во 16 зони на градот откако 18 годишна девојка загина додека се фотографираше. Помеѓу забранетите места се дел од најпопуларните локации, како Marine Drive и плажата Girgaum Chowpatty, јави BBC. „Полицијата сега ќе може да влезе во овие општини и да превенира несреќи предизвикани додека минувачи се сликаат на […]

Прочитај повеќе

Американците во 2014 година правеле по 10,3 милијарди фотографии секој месец, покажува истражување на Shutterfly , што јасно покажува дека благодарение на паметните телефони доживуваме хиперпродукција на фотографска содржина. Но, ова и не е толку добро колку што изгледа. Земете било кои од фотографиите од пред 10 години, речиси за секоја од нив ќе се […]

Прочитај повеќе

По осум месеци и еден милион iOS корисници, Frontback, апликацијата за сликање со предната и задната камера одеднаш, е достапна и за Android. Frontback е уникатна и популарна бидејќи го следи трендот на „селфито“, па освен што ќе ги фотографирате пријателите, истовремено може да се фотографирате и себеси во истиот момент, или пак ако веќе […]

Прочитај повеќе

500px, еден од попопуларните сервиси за споделување фотографии, презентирани пред публиката како порфолио, најави дека ќе стартува 500px Prime сервис за издавање на лиценци за користење на фотографиите. 500px Prime нема да биде како GettyImages и другите слични сервиси преку кои можат да се купат дигитални и оригинални фотографии. Според сервисот, 500px нема да се […]

Прочитај повеќе

Neurocam е интересен уред кој овозможува да го поставите iPhone на вашата глава и во зависност од возбудата на корисникот, да фотографираат куси GIF-клипчиња. Целата „апаратура“ навистина изгледа смешно, но идејата за фотографирање кога сте возбудени изгледа навистина интересно. Лентата која поминува преку главата на корисникот ја регистрира електричната активност на мозокот. Потоа прикачениот iPhone […]

Прочитај повеќе

(Ви се допадна рецензијата? Споделете го вашето мислење за овој фотоапарат на форумот на IT.com.mk) Имавме можност да другаруваме со супер зум апаратот Olympus SP-820UZ, благодарение на СЕТ компјутери. Овој апарат не е само актуелен заради таканаречените ProSumer или SLR Like, односно суперзум, туку и заради неговата изведба со CMOS сензорот кој се вградува кај […]

Прочитај повеќе

Instagram, една од најпопуларните мобилни апликации за споделување фотографии со, од минатата недела, 27 милиони корисници, достапна за iPhone и наскоро за Android, ќе влезе во партнерство со уште една популарна апликација за фотографирање Hipstamatic, открива Fast Company. Партнерството ќе им овозможи на корисниците да сликаат со Hipstamatic која има бројни филтри за стилизирање на […]

Прочитај повеќе