Aпликациите на Google се најпопуларните апликации за iOS уредите, додека пак Facebook е кралот на нивната продавница Google Play, вели анализата на App Annie. Во оваа анализа од февруари 2013-та се прегледувани само апликациите кои не се игри. Најпопуларни апликаци за iOS се YouTube која до пред една година беше интегрирана во iOS и Google […]

Прочитај повеќе

Пред неколку денови од Google ги отстрани сите апликации за блокирање на рекламите од Google Play, бидејќи го нарушуваат правилото во 4,4 од нивниот Договор за развивачи. Една меѓу апликациите кои ги снема во мракот беше и популарната AdBlock Plus која се користи најчесто како екстензија на некој од популарните прелитувачи. Но, наместо да се […]

Прочитај повеќе

Google од продавницата на Android апликации, Google Play, ги отстрани сите апликации кои ги блокираат рекламите во апликациите. AdBlock Plus и AdFree, како и неколку други, веќе не се достапни на Google Play. Како образложение кое го добиле авторите од Google е дека нивните апликации имале влијание или влегувале во други услуги на неовластен начин, […]

Прочитај повеќе

Помина една година откако Аndroid Market се ребрендираше во Google Play. За да го одбележи овој настан Google најави низа подароци и попусти за корисниците. Во ова славје се приклучија и голем дел од девелоперите, како Fancy кој ќе им подари 15 долари на своите корисници, Hotels.com има 10 отсто попуст во „славеничката недела“, а […]

Прочитај повеќе

Развивачите треба почесто и повеќе да комуницираат со корисниците на нивните Android апликлации, препорачува Google. Гигантот сега ќе овозможи развивачите да одговараат на коментарите на Google Play, со цел да овозможи директна комуникација помеѓу „потрошувачите и производителите“, а со тоа на Google Play ќе се најдат и поквалитетни апликации. Опцијата беше најавена од јуни 2012 […]

Прочитај повеќе

Android оперативниот систем работи на 3 од 4 мобилни телефони продадени во третиот квартал од 2012 година, но развивачите на мобилни апликации сè уште заработуваат повеќе од Apple App Store, отколку преку Google Play, пишува Tech Thoughts. Една од главните причини што не се заработува толку од Android е тоа што околу 50 посто од […]

Прочитај повеќе

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg. Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. […]

Прочитај повеќе

Google Play им дозволи воведување на бесплатен тест период на претплата за развивачите кои сакаат да ја имплементираат опцијата во своите апликации. Ако корисникот не е сигурен дали сака да се претплати на некоја апликација ќе може да ја купи бесплатно, а по завршувањето на тест периодот ќе може да одлучи дали сакаат да престане да ја […]

Прочитај повеќе

Популарната NBA 2K13 која пред неколку денови излезе за Xbox 360, PS3 и Wii, сега е достапна и во Google Play маркетот по цена од 7,99 долари. NBA 2K13 нуди одлично графичко искуство, а покрај стандардните контроли, специјално за екраните на допир е развиен one-touch контролен систем. Од играчки план, во играта е вклучен повеќесезонски […]

Прочитај повеќе

Google само што објави дека нивната продавница со над 670.000 Android апликации го забележа 25 милијардитото симнување. Тоа што можеби дава поголема перспектива на популарноста и растот на четири-годишниот

Прочитај повеќе

Adobe го повлекува Flash од GooglePlay. Oд денес, 15 август, сите сопственици на Android уреди кои до сега не симнале Flash нема да бидат во можност повеќе да го направат преземањето. Flash на Android платформата ќе биде целосно недостапно откако сите уреди ќе се префрлат на Android 4.1 Jelly Bean. Компанијата целосно ќе се посвети […]

Прочитај повеќе

Google им го испрати новиот правилник на девелоперите на Android апликации,  кои планираат својот продукт да го продаваат на Google Play. Правилникот од Google е објавено во целост на GooglePlay, а писмотот кое команијата го испрати до програмерите во целост е објавено на Аndroidcentral. Во своетот соопштение Google се осврнува кон неколку злоупотреби во апликациите, […]

Прочитај повеќе