Android има доминација од 80 отсто од сите преносни уреди на пазарот, но има уште поголема доминација кога е во прашање злонамерниот софтвер. Дури 97 отсто од малициозниот софтвер кои ги напаѓа мобилните платформи доаѓа од Android, сепак само 0,1 отсто од овие доѓаат од Google Play, покажува истражувањето на F-Secure. Во 2013 година бројот […]

Прочитај повеќе

Додека да трепнете, Flappy Bird го освои пазарот на мобилни игри. Стана хит бидејќи беше предизвик да се игра, за разлика од другите апликации кои се лесни и ви здосадуваат брзо. Но, таа беше предизвик и за креаторот кој по неверојатниот успех, кој му носеше по 50.000 долари дневни приходи, сепак се реши да ја […]

Прочитај повеќе

Nexus 5 наскоро ќе биде достапен и во црвена варијанта, не само во црна и бела. Но, овој модел ќе биде достапен на корисниците во државите кои Google Play го испорачува телефонот. Цената на Nexus на Google Play е 349 и 399 долари за 16 и 32 GB верзии, додека во Македонија Nexus 5 e […]

Прочитај повеќе

Flappy Bird е игра која неочекувано се најде на првото место во App Store, а одлично котира и на Google Play. Играта е дело на компанијата .GEARS зад која се наоѓа самостоен инди-развивач од Виетнам, Нгуен Ха Донг, кој има 3 речиси идентични апликации во Top 10 во AppStore. Игрите на г. Донг се навистина […]

Прочитај повеќе

По само две недели во продавницата, CyanogenMod Installer е тргнат од Google Play бидејќи ги прекршува правилата за користење. Проблемот, според Google, е што апликацијата ги „охрабрува корисниците да си ја поништат гаранцијата“ со инсталирање на алтернативниот Android MOD. Google се заканил дека ако апликацијата не се тргне волунтерски, ќе биде отстранета административно. Но, стартапот, […]

Прочитај повеќе

Дали апликациите кои се плаќаат се во невоља? Се чини дека freemium апликациите – апликации кои се бесплатни, но нудат можност за микротрансакции – стануваат се популарен модел за успех на една апликација, засенувајќи ги платените и бесплатните апликации. Пример за ова е Fifa 14, игра која претходно се плаќаше, сега е бесплатна со опција […]

Прочитај повеќе

Бројот на преземени апликации од Google Play во изминатиот квартал за прв пат го надмина бројот на апликации кои се преземаат од конкурентскиот Apple App Store. Бројот на апликации кои се симнати од Google Play е за 10 отсто повеќе од бројот на симнати iOS апликации, велат аналитичарите на App Annie. Сепак и покрај зголеменото […]

Прочитај повеќе

Новиот Google Play за веб сега изгледа како да сте го отвориле од мобилен телефон. Google ја редизајнираше веб продавницата да им даде единствен изглед на двете верзии, но и да го поедностави користењето и наоѓањето на нови апликации. Покрај повеќе информации кои ја објаснуваат апликацијата, на веб ќе најдете и поголеми слики за апликацијата. […]

Прочитај повеќе

Google и Apple доаѓаат во Србија, најави српскиот премиер Ивица Дачиќ. Изјавата доаѓа по посетата на г. Дачиќ на Силициумската Долина, а со нивното доаѓање ќе се подобри целокупниот имиџ на Србија. Станува збор за популарните продавници за апликации App Store и Google Play преку кои сопствениците на iOS и Android преземаат апликации за својот […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела во апликација на денот го споменавме Pac-Man, а денес можеме да ви претставиме уште една игра за корисниците на Android. Lazors е логичка „puzzle“ игра со која треба да го насочите ласерот така што ќе ги погодите сите цели, а во остварувањето на целта ќе ви помогни поместувањето на блоковите, […]

Прочитај повеќе

Пред неколку денови објавивме дека Google подготвува нов дизајн на Google Play маркетот, а од денес продавницата за апликации веќе и официјално e достапна за корисниците на Android паметните телефони и компјутерски таблети. Новиот дизајн е фокусиран на поголемите фотографии за апликаците и игрите кои се прикажуваат на страницата. Исто така, сличните апликации се групирани […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатиот месец се појави гласина дека од Google спремаат нов дизајн на Google Play маркетот. Додека во текот на вчерашниот ден Е. Ривера, вработен во YouTube, на својот Google+ профил објави фотографија од Google Play 4.0. Фотографиите беа брзо отстранети, но сепак некои корисници успеја да ги зачуват. Новиот изглед е доста […]

Прочитај повеќе