Стартапот зад сервисот Oyster, апликацијата која беше нарекувана Netflix за книги, по две години за жал повеќе не постои. Од компанијата сè уште веруваат дека паметните телефони ќе ги заменат книгите барем за следната декада, а нивната мисија останува да ги спојат читателите и новните омилени книги, но ова ќе мора да го прават од […]

Прочитај повеќе

Повеќе од 300 инфицирани апликации се отстранети од AppStore кој вообичаено важи за побезбеден од Google Play, но последните вести велат дека апликациите не „против“ девелоперите, туку се и поопасни за самите корисници одошто првично се мислеше, јави Wired. „Ги отстранивме сите апликации за кои знаеме дека се креирани со невезбедниот Xcode од App Store. […]

Прочитај повеќе

Google, или веќе можеби Alphabet, планира новитет во Google Play со додавање на affiliate програма, налик на продавницата на Apple. Тоа што ќе го овозможи програмата е дополнителен начин за заработка надвор од досегашните реклами и претплати, односно линкoви до страни на кои што се продаваат производи и провизија за секој продаден продукт преку нивниот […]

Прочитај повеќе

Google Play наскоро ќе започне повеќе да наликува на App Store на Apple, но не во изгледот, туку во механиката на како се објавуваат апликации. Google најави дека издавање на апликаци ќе подлежи на внатрешна контрола од тим на Google пред нивно објавување на продавницата. Ова е промена на праксата на Google, бидеќи до сега […]

Прочитај повеќе

Google наскоро ќе додаде реклами на Google Play, односно збор за слична функција која корисниците веќе ја знаат од пребарувачот, односно препорачани апликации кога корисникот пребарува во Google Play. „Постојано разгледуваме решенија кои ќе овозможат да ги презентирате апликациите пред нови потенцијални корисници. Затоа во следните неколку недели ќе започнеме со пилот-проект со спонзорирани резултати […]

Прочитај повеќе

Wonderlust ја предводи листата на најдобри Android апликации за 2014-та година, кои ги одбра Google. Добар дел од апликациите се доста познати, и можеби веќе ги имате на телефонот, како IFTTT, Lumosity, Shazam и TED, додека други се нови и забавни апликации. Интересно, во листата нема ниту една игра, што може да значи дека Google […]

Прочитај повеќе

Бразил, Индонезија, Мексико, Турција и Индија се новите локации на кој треба да се концентрирате доколку сте развивач на мобилни апликации, вели анализата на App Annie. Според аналитичарите порастот е предизвикан од намалувањето на цената на паметните телефони и таблет компјутери кои сега се попристани до корисниците. Споменатите држави имаат голем број на жители, па […]

Прочитај повеќе

Google планира да воведе нов начин за промовирање на апликацијата, а со тоа и да се обиде да ја зголеми популарноста на апликациите на Google Play. Наместо како досега да овозможува пробен период, наскоро корисниците ќе можат да користат само дел од апликацијата, јавува Information. Според нивните извори Google дури работи на начин со кој […]

Прочитај повеќе

По наредба на американското регулаторно тело за трговија Google ќе мора да врати околу 19 милиони US долари на родителите чии деца купиле апликација или платиле за дел од апликација без дозвола од своите родители. Ова е трет случај од ваков вид, откако истиот регулатор во јануари им нареди на Apple да платат 32,5 милиони […]

Прочитај повеќе

Google додаде Android Wear оддел за апликации за паметните часовници во Play Store, па сите корисници кои се одлучени да купат Samsung Gear Live, LG G-Watch или Moto 360 ќе можат да ги преземат апликациите. Засега станува збор единствено за триесетина апликации за паметните часовници, но без сомневање со излегувањето на уредите бројот на апликации […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе продолжи да продава и произведува Android телефони јавува BGR. Компанијата не само што ќе ја продолжи Nokia X серијата, туку ќе продолжи со развој на Android телефони кои ќе се произведуваат паралелно со Windows Phone. Според информациите до кој дојде BGR, Microsoft веќе ја развива следната генерација на Android телефони за која единствен […]

Прочитај повеќе

Google во март е на прво место според преземањата на апликации на Apple App Store, вели анализата на AppAnnie. Иронично Google го нема овој примат на сопствената продавница за Android, Google Play, каде е на второто место. Листата на 37 апликации на Google во App Store ја предводи YouTube која е најчесто преземана апликација пред […]

Прочитај повеќе