Има нешто интересно во откривање тајни поврзани со вашиот телефон, а Phone Doctor Plus не сака ништо повеќе отколку да ви ги сервира сите нив од едно појдовно место. Phone Doctor Plus е апликација која ви помага да откриете потенцијални проблеми со вашиот телефон така што тестира над 30 парчиња хардвер, односно сензори. Процедурата од таквото […]

Прочитај повеќе

Google најавува промени во рангирањето кои треба да ги израдуваат сите корисници. Апликациите кои често паѓаат ќе бидат пониско рангирани на Google Play Store. Промените се дел од напорите на Google за поквалитетни апликации. Компанијата работи на вештачка интелигенција која ќе овозможи презентација на поквалитетни апликации. Квалитетот на кодот е само еден од критериумите. Google […]

Прочитај повеќе

Водичи за неколку популарни Android видеоигри како Pokemon Go или Fifa доаѓаа со многу повеќе од совети. Над 500.000 корисници на Android преку овие апликации отвориле можност за заразување на своите уреди со малициозен софтвер, пренесе BBC. Безбедносната компанија Check Point тврди дека над 45 вакви апликации можеле да ги заразат телефоните на корисниците. Апликациите беа […]

Прочитај повеќе

Милиони апликации наскоро би можеле да бидат избришани или да им биде намалена видливоста на Google Play. Причина за ова е непочитувањето на правилата за користење, а Google веќе започна да испраќа предупредување до девелоперите, јави Next Web. Девелоперите ќе мора да ги применуваат правилата за приватност на Google Play доколку сакаат нивната апликација да остане на сервисот. […]

Прочитај повеќе

Најмалку една апликација на Google Play е заразена со ransomware. EnergyRescue е апликација во која е пронајден ransomware код, јавува безбедносната компанија Check Point. Еден телефон со сигурност е заразен со вирусот. Апликацијата најпрво ги краде SMS контактите, потоа ќе ги украде контактите на корисникот и ќе побара дозвола за администраторски пристап. Ако примателот на оваа порака одговори потврдно, Charger […]

Прочитај повеќе

Два сериозни безбедносни инциденти на дел од Android телефонитe се затворени, откако Google издаде безбедносна закрпа, јави ArsTechnica. Она што можеби е позагрижувачко е што апликации кои ги користат овие пропусти се достапни на Google Play. Дури 2.5 милиони малициозни апликации се преземени од Google Play Едниот од пропустите овозможува напад на актуелните Nexus телефони.  Пропустот на […]

Прочитај повеќе

Најголемиот број корисници на паметни телефони во САД престанаа да инсталираат нови апликации. Уште од 2014 година е забележано дека 65,5 отсто од корисниците не преземаат ниту една нова апликација месечно, иако ова немаше влијание на најголемите креатори на апликации. Но, последниве месеци топ 15-те апликации забележаа пад во преземањето од 20 отсто, во споредба со […]

Прочитај повеќе

Play Store има над милион апликации и пронаоѓањето на апликациите кои ни се потребни понекогаш е повеќе работа на среќа и информираност, отколку на упорност. Но, Google ќе го смени ова со нова функционалност на Android, и ќе се обиде да ни помогне да ги пронајдеме апликациите кои ни се потребни, кога ни се најпотребни. Она што […]

Прочитај повеќе

Google ќе ви помага да избришeте мобилни апликации кои не ги користите. Uninstall Manager ќе помогне при поедноставно бришење на апликациите и ослобoдување на празниот простор. Апликацијата на Google ќе проверува кои апликации помалку ги користите, истовремено редејќи ги според количеството мегабајти што ги зафаќаат, но ќе ви покажува и колку простор е потребен за […]

Прочитај повеќе

Од игрите како Hearthstone или Minecraft, па сѐ до апликации ако Word for Android или Skype… Google најави дека Android апликациите наскоро ќе бидат достапни на Chrome OS. Ова на корисниците ќе им овозможи да преземат и да користат Android апликации во оперативниот систем. „Денес објавуваме дека ќе ги додадеме најдобрите искуства од мобилните апликации […]

Прочитај повеќе

Звучи чудно, но песните на еден од најголемите бендови во историјата на музиката досега не беа достапни за стримање на ниту еден музички сервис. Сепак конечно има добри вести за фановите на The Beatles бидејќи She Loves You, Hey Jude и Yesterday конечно ќе можат да се чујат преку популарните музички сервиси. Иако ако сте […]

Прочитај повеќе

Microsoft Word, Wikipedia, Z Camera, Google Photos се дел од апликациите кои се прогласени за најдобри во изминатата година. Ваквите избори се карактеристични за крајот на годината, и како и самите да го означуваат наближувањето на празниците. Листата на апликации зависи од локацијата, иако дел од апликациите се повторуваат во повеќе региони. Поради ова листата […]

Прочитај повеќе