Lifty! e игра која се заснова на концептот со спроведување личности или предмети од една до друга точка. Овој, одамна познат концепт е дополнително искомплициран со временски ограничувања и најразлични модификатори. Нека не ве лаже симпатичната графика која како да произлегла од вашите омилени цртани филмови. Lifty! е игра која често ќе знае како да го […]

Прочитај повеќе

Десетици апликации со милиони преземања се отстранети од Google Play. Отстранетите апликации нарушувале повеќе од условите за користење на Google Play. Trend Micro пронајде 29 апликации кои ја нарушуваат безбедноста на корисниците. Апликациите на корисниците им испраќале порнографски содржини, ги пренасочувале до фишинг веб страници и ги преземале фотографиите на корисниците. По инсталирањето апликациите делуваат […]

Прочитај повеќе

Последниот месец во годината вообичаено е „резервиран“ за рекапитулација на годината; најпребарувани термини, најдобри игри, најгледани видеа. Google ja објави својата листа на апликации, игри и содржина кои оваа година беа најпопуларни на Google Play. Промената оваа година е што за прв пат имаше категорија „избор на корисниците“. Компанијата на својот блог ги објави најпопуларните […]

Прочитај повеќе

Два дена нè делат од излегувањето на Echoes World и на Android платформата. Echoes World е iOS игра на македонското студио Maximus Ludos Studios, со седиште во Холандија. Оваа преубава игра се наметнува како наслов кој на уникатен начин вклопува добро познати активности со бои и меморија и допринесува до интерактивно стимулирање на сетилата. Како […]

Прочитај повеќе

Google Play ја прошири листата на држави од кои се овозможени „Google Play Developer Registration“ и „Merchant Registration“. Поголемата вест е дека на оваа листа конечно е додадена и Македонија! Секако за девелоперите е многу поважно „Merchant Registration“. Со оваа можност македонските развивачи на апликации ќе можат да продаваат апликации. „Google Play Developer Registration“ беше достапен […]

Прочитај повеќе

Инстант функционалноста на Google Play која е достапна за апликациите, доаѓа и за видеоигрите. Со ова корисникот нема да мора да инсталира игра за да може да ја тестира. Како што е случај со апликациите, игрите ќе се стартуваат директно од Google Play без никаква потреба да се симнува играта. Instant Gameplay: Try now е достапна за […]

Прочитај повеќе

Google отстрани над 700.000 апликациии и 100.000 развивачи од Google Play во текот на 2017 година. Во просек, компанијата секој ден отстранувала по 1.900 апликации, јави Register. Бројката е навистина голема, пред сé ако споредите со 2016 година. Бројот на отстранети апликации во 2017 е 70% поголем од претходната година. Сепак и бројот на апликации […]

Прочитај повеќе

Добра вест за сите кои слушаат аудио книги. Books on Google Play е нова  функционалност која овозможува Google да ви прочита некоја книга. Можноста за слушање додека се движите, вежбате или работите било што за што не е потребна концентрација, е одлична за сите кои се презафатени. Сѐ што треба да направи корисникот е од […]

Прочитај повеќе

Предност на бројните андроид апликации и игри е тоа што се вдомени во пренослив модел кој ви дозволува да им пристапите од каде било. Но, доколку сакате да ја искористите нивната функционалност директно од вашиот компјутер, потребен ви е Android емулатор. Ваквиот софтвер го покренувате од Windows околината, го избирате моделот на телефонот или таблетот […]

Прочитај повеќе

Од втората половина на 2018 година, сите нови апликации на Google Play ќе мора да таргетираат SDK кое не е постаро од 1 година. Ова важи како за новите апликации, така и за сите апликации кои ќе бидат надградени по овој период. Ова за корисниците не значи многу, но девелоперите кога ќе ги надградуваат апликациите […]

Прочитај повеќе

Корисници на Reddit пронајдоа лажна и малициозна WhatsApp апликација на Google Play. По пријавите Google реагираше и развивачот го промени името и изгледот на апликацијата. Апликацијата е копија на оригиналот, а дури и името на развивачот е ископирано. Корисниците нема да забележат никаква разлика пред преземањето. Единствената разлика е празно место на крајот на „WhatsApp Inc.“, но […]

Прочитај повеќе

Android Instant Apps е нова функционалност на Google Play. Функционалноста овозможува корисниците да можат да ги тестираат апликациите пред да го инсталираат на телефонот. За користење на Android Instant Apps потребна е барем Android 5.0 верзија на оперативниот систем. Целта е да им се помогне на корисниците да не ја инсталираат секоја апликација која и не е баш […]

Прочитај повеќе