Амбасадата на Турција во Македонија поднесе тужба поради искажана навреда на друштвени мрежи. Тужбата е за лицето со иницијали Е. А. кое има двојно државјанство: на Република Македонија и на Република Турција. Тужбата е за користење на иронични, навредливи и несоодветни зборови, пренесува Anadolu Agency. Со ова обвинетиот преку својот профил на друштвена мрежа наштетил […]

Прочитај повеќе

Reddit започна да ги имплементира своите нови и строги правила за однесување со затварање на пет свои форуми. Први зафатени со забрана се „Fat People Hate“ подфорумот, но и повеќе слични кои може да се вбројат под говор на омраза, јави BBC. Подфорумот r/fatpeoplehate имаше над 5.000 посетители и беше најактивниот од затворените. Најголем дел […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински блог на Борис Кузманов, првично објавен на Medium) Насилството и навредата не се ништо ново, но рапидниот раст на социјалните мрежи во последните неколку години само создадоа нов канал низ кој младите, лесно, со неколку тапкања по тастатурата, скриени позади некоја маска, го спроведуваат. Интернетот со себе донесе голем број на позитивни […]

Прочитај повеќе

Со 66 гласови за, еден против и еден воздржан, Собранието во првото читање го изгласа предлог-законот за граѓанска одговорност за навреди и клевети (треба три читања законот да биде избран). Со овој предлог-законг освен што се поставуваат нови правила околу клеветите во медиумите, се наметнува и поголема одговорност врз „провајдерите на интернет-услуги“. еве како гласале […]

Прочитај повеќе

Основниот суд во Велес е првиот во Македонија кој е решен да ја продолжи раката на законот во дигиталното секојдневие, и да стави крај на препукувањата и навредите на Facebook. Велешкиот суд го казни Игор К., кој, како што пренесува Дневник, на 13-ти јуни 2010 како член на организацискиот одбор на Рациновите средби, незадоволен од новинарски […]

Прочитај повеќе

Врховниот суд во Белград одреди казна затвор од 3 месеца и две години условна казна поради закани на групата „500.000 срби против геј парадата”, пренесува Blic.rs. Ваква казна е преседан во српското судство, а и на Балканот каде досега никој нема реагирано толку остро во однос на агресивни онлајн активности на Facebook и други друштвени […]

Прочитај повеќе