Македонската блог платформа Blogirame.mk и оваа година, по четврти пат, ќе организира награди за најзабавен блог и Twitter профил. Доделувањето на наградите ќе биде на 18 декември во МКЦ Кино Фросина, но она што е најважно е дека гласањето за избор на најдобрите веќе е почнато. И тогаш Твитер боговите рекоа: „Ќе има и #ТвитерНагради!“ […]

Прочитај повеќе

(Фотографии од настанот ќе најдете тука) Интересно е колку се контрастни двата важни ИТ настани што се случија овие три дена. Првиот, Сајт на годината 2014, се одржа во МОБ каде беа присутни формално облечени луѓе, за кои наградите се комерцијална можност, а Интернетот е бизнис. Другиот, Блогираме и Twitter наградите се одржа во бар […]

Прочитај повеќе

Заборавени поради друштвените мрежи, блоговите можеби ќе згаснеа во Македонија да не се појавеше Блогираме.мк, агрегатор на блогови кој им даде глас на сите што сакаат да подвикнат и да објават свој текст. Сега, две години подоцна од стартување на платформата, ќе се собереме по трет пат да ги прославиме најдобрите блогери и постови, според […]

Прочитај повеќе

Македонската блог платформа Блогираме.мк планира да организира трети блогираме и Twitter награди во 13 декември 2014-та година. Планот е наградите да бидат во петок за да дојдат многу луѓе. Но, пред да се организира настанот ќе треба да се соберат „многу пари од сите оние кои ќе сакаат да го искористат настанот за своја промoција […]

Прочитај повеќе

После успешното минатогодишно издание на блог и Twitter наградите организирани од Blogirame.mk, денес и официјално беше најавено второто издание. Како и минатата година, така и во оваа номинациите и гласањето ќе го прави самата заедница на блогери, па затоа од организацијата ги повикуваат сите да ги направат своите номинации за: најсекси блогер/ка, најреволуционерен блог, најблог […]

Прочитај повеќе

Ви го претставуваме Blogirame.mk виџетот за WordPress. Во ред, не се работи за нешто револуционерно или кој знае што, но може да им се најде на многумина блогери кои сакаат да ги „автоматизираат“ работите и да го избегнат процесот на копирање на кодови и поставување на својот блог. Таа мала работа што ја прави овој […]

Прочитај повеќе

Најпрво, за тие што не се запознаени, Blogirame.mk доделуваше награди за македонските блогери и твитерџии. Номинациите, дел од категориите и победниците ги одредуваше самата заедница, а синоќа во МКЦ во добар дел на присуство на истата, беа доделени и златните медаљи за победниците. За најсекси блогер/ка беше избрана Ангела со нејзиниот блог Angela Dissected, најреволуционерен […]

Прочитај повеќе

Најгласниот македонски агрегатор на блогови објави Android апликација со која ќе може да се читаат блогови „од твоето омилено место, додека го пиеш твојот омлен пијалок“. Со апликацијата на Blogirame.mk може да се прегледуваат најновите и најгласните постови, корисниците можат да се логираат, да гласаат и да споделуваат постови. Blogirame.mk за Android e достапна за […]

Прочитај повеќе

Неодамна објавениот агрегатор за блогови, Блогираме.мк oрганизира журка по повод „раѓањето на нашето сајбер-катч“ на која ги повикува сите заинтересирани блогери и тие што се мислат да отворат блог за да се запознаат и дружат. Дечките од Блогираме.мк велат дека проектот е креиран од заедницата за заедницата, и ова е еден добар начин да се […]

Прочитај повеќе

Стартува Блогираме.мк, агрегатор за блогови кој сака да ја промовира и развива македонската блогосфера. Идејата за агреагаторот доаѓа од Facebook страната „Mакедонски Блогери“, велат основачите. „Велат дека сонот кога тогаш се остварува ако искрено се верува во него… Пред две години започнав со страницава со доза на скептицизам и неразбирање од блогерите за идејата и […]

Прочитај повеќе