Вчера, сабота 10 декември во кино Култура се одржаа петтите по ред #ТвитерНагради, кои овојпат не беа во организација на Blogirame.mk, блог платформата што веќе некое време не работи, туку беа презентирани од страна на организаторите на новиот домен Blokirame.mk. Зошто баш блокираме, за сега не е јасно… Во преполната сала во кино Култура, беа наградени најдобрите твитерџии […]

Прочитај повеќе

„Кои сме ние – ако не сумата на нашето влијание што го имаме, во нашиот живот, врз другите“, велеше генијалниот астрофизичар Карл Сеган. И иако неговата мисла се однесуваше на човештвото, денес таа важи за сите гости испоседнати во Кино Фросина во Скопје, кои очекуваат да ги видат најдобрите за оваа година – од најреволуционерниот […]

Прочитај повеќе

Заборавени поради друштвените мрежи, блоговите можеби ќе згаснеа во Македонија да не се појавеше Блогираме.мк, агрегатор на блогови кој им даде глас на сите што сакаат да подвикнат и да објават свој текст. Сега, две години подоцна од стартување на платформата, ќе се собереме по трет пат да ги прославиме најдобрите блогери и постови, според […]

Прочитај повеќе

Македонската блог платформа Блогираме.мк планира да организира трети блогираме и Twitter награди во 13 декември 2014-та година. Планот е наградите да бидат во петок за да дојдат многу луѓе. Но, пред да се организира настанот ќе треба да се соберат „многу пари од сите оние кои ќе сакаат да го искористат настанот за своја промoција […]

Прочитај повеќе

Среќни, најдобрите блогери и твитерџии, изгласани од својата публика, се поклонија на сцената на вторите Twitter и Блогираме награди. Некои го заслужија пиедесталот, некои пак имаа побројна публика, но тоа што е важно за настанот направен „од заедницата за заедницата“, како што вели организаторот Blogirame.mk, е што полека ги оживува блоговите во Македонија. Македонските блогери […]

Прочитај повеќе

Во среда во ресторан МКЦ, со почеток во 20:30 часот, ќе се дознаат сите победници од вторите Twitter и Блогираме награди. Организирани од македонската блог платформа, Blogirame.mk, наградите се доделуваат на најсексите блогери, најдуховитите твитерџии, најдобрите блог постови, најдобрите тагови и твитови во #третасмена. Наградите се направени од корисниците за корисниците, што значи дека сите […]

Прочитај повеќе

После успешното минатогодишно издание на блог и Twitter наградите организирани од Blogirame.mk, денес и официјално беше најавено второто издание. Како и минатата година, така и во оваа номинациите и гласањето ќе го прави самата заедница на блогери, па затоа од организацијата ги повикуваат сите да ги направат своите номинации за: најсекси блогер/ка, најреволуционерен блог, најблог […]

Прочитај повеќе

Ви го претставуваме Blogirame.mk виџетот за WordPress. Во ред, не се работи за нешто револуционерно или кој знае што, но може да им се најде на многумина блогери кои сакаат да ги „автоматизираат“ работите и да го избегнат процесот на копирање на кодови и поставување на својот блог. Таа мала работа што ја прави овој […]

Прочитај повеќе

Најгласниот македонски агрегатор на блогови објави Android апликација со која ќе може да се читаат блогови „од твоето омилено место, додека го пиеш твојот омлен пијалок“. Со апликацијата на Blogirame.mk може да се прегледуваат најновите и најгласните постови, корисниците можат да се логираат, да гласаат и да споделуваат постови. Blogirame.mk за Android e достапна за […]

Прочитај повеќе

Неодамна објавениот агрегатор за блогови, Блогираме.мк oрганизира журка по повод „раѓањето на нашето сајбер-катч“ на која ги повикува сите заинтересирани блогери и тие што се мислат да отворат блог за да се запознаат и дружат. Дечките од Блогираме.мк велат дека проектот е креиран од заедницата за заедницата, и ова е еден добар начин да се […]

Прочитај повеќе

Стартува Блогираме.мк, агрегатор за блогови кој сака да ја промовира и развива македонската блогосфера. Идејата за агреагаторот доаѓа од Facebook страната „Mакедонски Блогери“, велат основачите. „Велат дека сонот кога тогаш се остварува ако искрено се верува во него… Пред две години започнав со страницава со доза на скептицизам и неразбирање од блогерите за идејата и […]

Прочитај повеќе