Minecraft e една од најреволуционерните игри, но цената која се бара за пристап не може да си биде дозволена од сите. Покрај ова, играта значително се има променето во последниве десет години и многу носталгичари копнеат по начинот на кој работите функционираа на почетокот. Во чест на десетгодишнината на Minecraft, развојното студио Mojang реши да […]

Прочитај повеќе

Од неодамна, се дозна дека фановите на Minecraft играта ќе добијат значително надополнување, како и одделна спин-оф игра. За време на конференцијата Minecon Earth 2018 успеавме да дознаеме дека од Mojang работат на следното големо надополнување за оригиналната игра. Насловено како Village and Pillage, надополнувањето ќе воведе нови NPC ликови, како библиотекарот и месарот, како […]

Прочитај повеќе

Uber, Airbnb и Alibaba се првите компании на кои помислуваме кога некој спомнува стартап. Секако, Европа е далеку од САД кој предничи пред сите кога се во прашање стартапи и технички компании; Кина сега започнува да го освојува светот, но дали знаете кои се најголемите стартапи во Европа? Најуспешни региони во Европа се Британија и Скандинавија. […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека го купува Mojang, студиото кое ја креира играта со дитигални лего коцки Minecraft, за неверојатни 2,5 милијарди долари. Minecraft има огромна популарност меѓу гејмерите – 56 милиони копии се продадени за сите платформи – но добар дел од заедницата се и фанови на креаторот Маркус ‘Notch’ Персон, кој често знаеше да ги […]

Прочитај повеќе

Microsoft е подготвен да потроши 2 милијарди долари на Mojang, шведското студио кое ја направи популарната игра Minecraft, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на анонимни извори. Според нив, аквизацијата ќе биде комплетирана уште следната недела, по неколку месечните преговори. Mojang е студио основано од 35-годишниот Маркус Notch Персон, кој успеа Minecraft да ја претвори […]

Прочитај повеќе

Mojang, во соработка со дечките што го започнаа Humble Bundle, го закажаа 17 февруари за почеток на 60 часовниот маратон, за кое време ќе можете во живо да видите како ќе направат игра, од жанра која беше избрана преку гласање. Во основа тие веќе преку стриминг во живо веќе започнаа со работа. Humble Bundle Mojam […]

Прочитај повеќе