Microsoft објави дека го купува Mojang, студиото кое ја креира играта со дитигални лего коцки Minecraft, за неверојатни 2,5 милијарди долари. Minecraft има огромна популарност меѓу гејмерите – 56 милиони копии се продадени за сите платформи – но добар дел од заедницата се и фанови на креаторот Маркус ‘Notch’ Персон, кој често знаеше да ги […]

Прочитај повеќе

Mojang, во соработка со дечките што го започнаа Humble Bundle, го закажаа 17 февруари за почеток на 60 часовниот маратон, за кое време ќе можете во живо да видите како ќе направат игра, од жанра која беше избрана преку гласање. Во основа тие веќе преку стриминг во живо веќе започнаа со работа. Humble Bundle Mojam […]

Прочитај повеќе