Возилата произведени од BMW од 2019 ќе имаат сопствен гласовен асистент како Cortana, Alexa или Siri. Асистентот го најави Дитер Меј, на почетокот на Disrupt SF конференцијата. Секако асистентот за возилата на BMW ќе биде специјализиран за возење. Асистентот е создаден во партнерство со Microsoft, а изработена е и интеграција со Amazon. Како и останатата […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на паметни телефони, Samsung ја најави надградбата на својот гласовен асистент. Компанијата како и конкурентите, Amazon и Google сака да го користи асистентот за управување со паметни уреди. Samsung произведува куп уреди, од телефони до телевизори и фрижидери, па се чини дека нема да има недостаток на уреди за управување. Компанијата сака да […]

Прочитај повеќе

Гласовно управување со компјутерот е далеку од новитет, но она по што се разликуваат таквите асистенти денеска е поголема флексибилност во разбирање и извршување на комплексни команди. Иако со последното надополнување за Windows 10, Cortana стана уште подобра, милозвучната асистентка, и понатаму одбива да ја послуша вашата гласовна команда за исклучување, рестартирање или одјавување од системот. […]

Прочитај повеќе

Apple работи на сопствен „hub“ кој треба да биде конкуренција на Amazon Echo, но за почеток компанијата ќе го отвори гласовниот асистент Siri за девелоперите да го користат во своите апликации, јави Information. Уредот од Apple засега е во подалечна иднина, иако компанијата вели дека Siri звучник е во изработка уште пред почетокот на продажба […]

Прочитај повеќе

Новата тест надградба на Windows 10 доаѓа со фокус на Cortana и имплементација на неколку интересни решенија за гласовниот асистент на Microsoft. Cortana во тест верзијата ќе може да пребарува по имејл пораките за да провери дали си ги одржувате ветувањата, велат извори на Verge. Cortana ќе препознава клучни зборови и фрази па така ако […]

Прочитај повеќе

Гласнивниот асистент на Microsoft, Cortana, и официјално е достапна за Android. Верзијата која е достапна на Google Play e бета, но за разлика од претходно протечената Cortana, оваа е поблиску до финален производ, откри Microsoft на својот блог. Во моментов Cortana е дотапна единствено во САД, но според најавата наскоро може да ја очекуваме и […]

Прочитај повеќе

Google паралелно со Google Now финансира проект на личен асистент со отворен код, со има Project Sirius. Новиот концепт на отворен асистент е добредојдена промена со оглед на тоа дека до сега секоја мобилна платформа си доби свој асистент: Google Now, Apple Siri и Microsofot Cortana, иако Microsoft неодамна најави дека Cortana ќе биде достапна […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на спајалицата-помошник Clippy која досаѓаше во постарите верзии на Microsoft Office? Можеби сега ќе видиме подобрена верзија на тој асистент. Microsoft тестира интеграција на гласовниот асистент Cortana во програмскиот пакет, и иако Work Assistant за сега е прототип, компанијата планира да ја интегрира Cortana во Office пакетот за сите платформи, извести Verge. За […]

Прочитај повеќе

Гласовниот асистент на Microsoft, Cortana ќе започне да ги прогнозира и резултатите на Англиската премиер лига. Првата прогноза е за најстарото градско дерби во Англија помеѓу Ливерпул и Евертон, а Cortana прогнозира дека 12.5 отсто се поголеми шансите за победа на Ливерпул. За второто градско дерби кое се игра викендов Арсенал и Тотенхем, Cortana пресмета […]

Прочитај повеќе

Гласовниот асистент на Microsoft по се изгледа е во фокусот на најголемиот дел од медиумите. Кратко време откако се појавија првите фотографии на Cortana, се појави и првото видео кое oткрива нови детали. За жал видеото доаѓа без звук па тешко дека ќе се увериме во гласовните способности на Cortana, но двоминутното видео прикажува што […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за оперативните системи за паметните телефони, последниве неколку месеци фокусот речиси целосно е на надградбата за Windows Phone 8.1. Покрај надградбите кои Microsoft ги прави на барање на корисниците, најчесто спомнувана нова функција е додавањето на гласовниот асистент Cortana. Cortana и дефинитивно ќе дојде со Windows phone 8.1 надградбата, јавува Verge. Порталот […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја привршува надградбата Windows Phone 8.1, а на неа доаѓаат две крупни промени. Првата e гласовен асистент сличен на Siri на Apple и центар за нотификации, јавува Verge. За гласовниот асистент веќе поодамна се знае дека ќе се вика Cortana и веќе подолго време се шпекулира дека развојниот тим на Microsoft го тестира на […]

Прочитај повеќе