Контроверзниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, повторно ќе го цензурира Интернетот. Овој пат блокирана е WikiLeaks, откако страницата објави над 300.000 мејлови и 500.000 документи украдени од серверот на Партија на правдата и развојот. Целата пошта и документи доаѓаат од „akparti.org.tr“ доменот, јави RT. Документите и електронската пошта не се поврзани со групите кои го организираа пучот, […]

Прочитај повеќе

Цензурата продолжува и дваесет и три години по крвавото задушување на студентските протести на плоштадот Тиенанмен. Овојпат кинеските власти решија да ги спречат нивните граѓани да пребаруваат по интернет било какви вести поврзани со настанот. Кинеските пребарувачи не дозволуваат и пребарување на „шест четири“, „23“, „да не се заборави“ и слични асоцијации на крвавите настани […]

Прочитај повеќе

Милиони ирански интернет корисници нема да можат да пристапат до глобалната мрежа, и ќе бидат изгасени од друштвените мрежи и имејл сервисите, пишува International Business Times. Според весникот кој цитира соопштение од иранскиот министер за информатичка и комуникациска технологија, Реза Тагипур, иранската влада сака да „го исчисти интернетот“ и ќе гради свој национална мрежа во […]

Прочитај повеќе

Бугарија се повлече од одобрување на контроверзниот трговски договор АCTA. Како Германија, Полска и Холандија, и Бугарија реши да почека се додека не се види јасен и единствен став ширум Европската унија за дали да се прифати договорот. Контроверзната ACTA предизвика многу незадоволство меѓу интернет корисниците кои на 11 февруари излегоа на протести во неколку […]

Прочитај повеќе