Откако завршивте со C# курсевите нема што подобро да направите со вашето знаење отколку да продолжите да го користите. Никола Ѓоргиев кој е автор на C# курсевите има туторијали и за еден од најпопуларните софтвери за развој на видеоигри, Unity. Во првото видео серијали ќе научиме како да го инсталираме Unity и некои основни команди […]

Прочитај повеќе

Набргу по немилите настани во кои голем пожар ја зафати Богородичната црква во Париз, издавачката куќа Ubisoft донира половина милион евра за реставрација на оваа историско обележје. Паралелно со ова, француските издавачи ја подаруваат и Assassin’s Creed Unity – играта која е сместена во Париз и која, меѓудругото, се одликува со верна репрезентација на познатата […]

Прочитај повеќе

Квалитетна видео игра обично бара поголема работна сила и зашеметувачки комбинации од дарби и знаења. Но, доколку отсекогаш сте сакале да направите одредена игра, ваквото општо мислење не би требало да ве обесхрабри. Како што е ситуацијата со сите работи, така и тука постојат исклучоци. Откако ќе замислите одредена идеја за тоа каква игра би […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа Facebook и креаторот на  бесплатниот систем за развој на видеоигри Unity, најавија партнерство. Компаниите, најавуваат заедничка платформа за PC гејминг. „Најголемата платформа за развој на 2Д, 3Д, VR и AR видеоигри, Unity, и Facebook започнаа соработка која ќе го зголеми бројот на Facebook-алатки за развој, и услуги кои на развивачите во Unity ќе им […]

Прочитај повеќе

Омилениот енџин на повеќе помали развивачи на видеоигри Unity собра дополнителни 181 милион долари во нов инвестициски циклус. Средствата собрани во оваа инвестициска рунда неколку кратно ги надминуваат претходните. Досега беа собрани 25 милиони долари, па сегашните 181 милион значително ги надминуваат претходните инвестиции. Инвеститорите ја проценуваат компанијата на 1,5 милијарди долари. Unity почесто е избор […]

Прочитај повеќе

EESTEC Academy стартува бесплатни курсеви за студенти за развивање на видеоигри. Курсевите, закажани од 23-ти до 27-ми април, ќе бидат интерактивни и ќе се бара да се направи мини игри со Unity енџинот. Со Unity се креирани некои навистина популарни игри како Pillars of Eternity, фантастичната Ori and the Blind Forest, Cities: Skylines, Temple Run […]

Прочитај повеќе

Развивачите на видео игри сега имаат причини за радост. Се започна со изјавата на Тим Свини, основач на Epic Games, со која објави дека за Unreal Engine 4 повеќе нема да биде потребна месечна претплата. Плаќањето на лиценцата од 5 отсто за секоја игра која ќе заработи над 3.000 долари за тримесечије останува, но Unreal […]

Прочитај повеќе

Ако сте развивач на игри за мобилните платформи, имаме одлична вест за вас. Имено, Unity енџинот за развивање на игри од денес е бесплатен за iOS, Android и BlackBerry 10. Овие промени ги најави Дејвид Хилгејсон, основач и извршен директор на компанијата, во соопштение објавено на блогот на Unity3D. Unity им помага на развивачите да […]

Прочитај повеќе

За разлика од Windows корисниците на кои им е сервирана една и единствена работна околина, корисниците на некоја GNU/Linux дистрибуција имаат и тоа каков избор за во каква околина ќе работат. Истовремено можни се повеќе работни околини и нивна промена од екранот за најавување. Еве неколку наши сугестии: Unity Оваа работна околина сигурно им е […]

Прочитај повеќе

Веќе добро ни се познати графичките способности на Unity енџинот на мобилните уреди преку игри како Shadow Gun на Mad Finger или Bladeslinger, но сега можете да ја играте Portal, каде и да сте, затоа што еден неофицијален тим ја имаат портирано целата Portal игра преку Unity. Иако сè уште постојат багови и не е […]

Прочитај повеќе