Речиси целиот свет со неверување ги следеше снимките од големиот пожар кој ја зафати Богородичната црква во Париз. Дел од катедралата е спасена од пожарот, но сè уште е во прашање стабилноста на структурата. Плановите за повторна изградба и поправки се веќе за почнати, а неколку милијардери веќе донираа 300 милиони евра за целосно обновување. […]

Прочитај повеќе

За многумина, добра компјутерски игра е следниот еволутивен чекор за паралелно впивање книга, музика и филм. Производот кој произлегува од ваквата фузија го издигнува консументот на ниво кое знае да понуди еуфорична состојба значително поголема од индивидуалното изложување на само една форма. Токму поради ова, во моментот кога ќе завршите одредена игра, сосема е очекувано […]

Прочитај повеќе

Двајцата челни лица од Nintendo и Ubisoft пробаа на повеќе чуден отколку кул начин да ја вовлечат публиката во продуктот од нивната заедничка соработка. Mario + Rabbids: Kingdom Battle е игра за Nintendo Switch и, од она што можевме да забележиме, изгледа како интересен хибрид кој комбинира елементи за истражување во отворен свет со тактички […]

Прочитај повеќе

Најновиот пакет од игри, Humble Assassin’s Creed Bundle, ви дозволува да уживате во бројни игри од овој серијал за цена која вие ја одредувате. Првиот платежен столб ви дозволува за најмалку еден долар да ги проверите трите игри од таканаречените атентаторски хроники и да прошетате низ Индија, Кина и Русија, но и да ја проверите […]

Прочитај повеќе

На годинешниов Е3 Expo можеме да видиме некои навистина импресивни трејлери, но и делови од гејмплеј од одлични нови игри и продолженија. Секако на Е3 секогаш се презентираат игрите и хардверот кој доаѓа, најновото кое е показател за напредокот во гејминг индустријата. Еве дел од игрите кои несомнено ќе ги обележат следните години. Доколку испуштивме […]

Прочитај повеќе

Поради револуционерниот систем за менаџмент на дигиталните лиценци, неколку наслови на Ubisoft привремено ќе бидат оневозможени, иако самите игри сте ги платиле легитимно и тие се во ваша сопственост. Бидејќи што системот за одкривање легитимни верзии на игрите наречен uPlay ќе ги менува серверите, вашите Ubisoft наслови привремено ќе доживеат noPlay статус се додека транзицијата […]

Прочитај повеќе