Од неодамна, дознавме дека претседателот на Македонската еСпорт Федерација, Бобан Тотовски, стана номиниран да биде член на управниот одбор на Меѓународната еСпорт Федерација – огромна чест за која се борат вкупно 56 држави. Решивме подобро да се запознаеме со Бобан и да го замолиме да нѝ објасни што сево ова значи за нашата држава и […]

Прочитај повеќе

Moжеби македонските ракометари и фудбалери се заглавени во постојаните обиди да го „подобрат“ својот пласман, но додека тие сонуваат за интернационални турнири, во е-спортот го имаме првото деби. Мартин Саздов, познат како Saksa, е еден од најдобрите Dota 2 играчи во светот, и заедно со својот американски тим Digital Chaos ќе се натпреварува на овогодинешниот […]

Прочитај повеќе

Smite, LoL, DotA 2… MOBA игрите имаат ист принцип на играње – ако научите една, ќе знаете да ги играте сите – но се разликуваат според гејминг механиката и најчесто според дизајнот. Но, ако сакате да дознаете повеќе за нив, можеби треба да ја погледнете последната епизода на MKD20 во која се дискутираат најпопуларните MOBA […]

Прочитај повеќе

Еден од тимовите кои учествуваат на Dota 2 International ќе си замине побогат за 6,5 милиони долари. Турнирот кој започна од 3-ти август, успеа повторно да го надмине рекордот за наградниот фонд. Оваа година вкупниот награден фонд е 18 милиони долари, а како и минатата година ова е пред се на Compendium-от кој го купуваа […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нова графичка картичка наменета за MOBA игрите. GTX 960 е новиот член на GTX 9xx фамилијата графички картички, и иако има послаби перформанси од GTX 970 и GTX 980, сепак доаѓа со значително намалена цена, вели Verge. Картичката е наменета за корисниците кои не бараат премногу од игрите, и според Nvidia, фокус за […]

Прочитај повеќе

Од 18 до 21 во Скопје ќе се гледа DotA 2 International. Драмски Кафе Бар ќе биде одредиште на сите фанови на популарната игра, а локацијата е официјално PUBSTOMP место за гледање на DOTA 2 International турнирот во Скопје. PUBSTOMP се официјално подржани од Steam како локални настани кои ќе се одржат секаде каде што […]

Прочитај повеќе

Се започна со излегувањето на Warcraft 3: Reign of Chaos, и модот на сè уште непознатиот IceFrog кој ја промени Starcraft мапата Aeon of Strife. Играта која сите ја играа го доби името според првите букви на модираната мапа Defence Of the Ancients или накратко DotA. Од тогаш до сега се одржаа куп турнири на светско […]

Прочитај повеќе