Microsoft претстави нов и евтин лаптоп Surface Laptop Go. Лаптоп е помал, полесен и со полоши перформанси од останатите лаптопи на Microsoft, но е и значително поевтин. Лаптопот чини 550 долари, и единствен пoевтин уред на Microsoft e Surface Go 2. Surface Laptop Go доаѓа со 12,4 инчен дисплеј со резолуција 1536 х 1024. Ова […]

Прочитај повеќе

Ако планирате да се почестите за празниците со нов уред тогаш оваа листа на iFixit можеби ќе ви биде корисна. Она што веројатно е најинтересно е дека ниту еден од популарните уреди на оваа листа не е едноставен за сервисирање. Во видеото може да видите куп уреди од новиот iPhone и iPad, Samsung Galaxy s9, […]

Прочитај повеќе

Microsoft воведува нов начин на плаќање со кој ќе се обиде да ја зголеми продажбата на Surface компјутерите. Компанијата на купувачите ќе им овозможи план за 24 месечно плаќaње. Секој купувач по 18 месеци ќе може да го замени својот Surface за нов модел. Единствен услов е да биде вратен првиот уред и тој да биде […]

Прочитај повеќе

Можеби најинтересните презентации на уредите доаѓаат од iFixit. Овој пат на ред за расклопување е новиот лаптоп Surface. Уредите на Microsoft и вообичаено не беа високо на листата за поправки, но новиот уред е чекор подалеку. Со оценка за можност за поправка од 0 од 10, Surface и официјално е најлошиот уред за поправање. Причината […]

Прочитај повеќе

Microsoft го најави новиот лаптоп, под неинвентивното име, Surface Laptop. Компанијата со овој уред ќе се обиде да го освои Chromebook пазарот. Иако новиот лаптоп е преубав, ова нема да биде едноставно со оглед на тоа дека чини 1000 долари. Заедно со лаптопот доаѓа и нова полесна верзија на оперативниот систем Windows 10 S. Добра вест е […]

Прочитај повеќе

Microsoft во октомври ќе претстави нов Surface уред, кој засега во компанијата е со коднo имe „Cardinal“, јавува ZDNet. Според гласините новиот уред ќе ја претвори работната маса во студио. Од Microsoft подолго време излегуваат вести и дека компанијата работи на all-in-one компјутер. Веста има едвај некаква потврда, откако во февруари беше објавен патент на компанијата […]

Прочитај повеќе

NFL и Microsoft влегоа во партнерство кои ќе им овозможи на клубовите да користат таблет компјутери за време на натпреварите. Лигата ќе треба да му исплати на Microsoft 400 милиони долари за сепкувната технологијата, меѓу која фановите ќе видат и Surface таблет компјутери. Таблет компјутерите ќе се користат за идентификација на противничките играчи и поставеноста […]

Прочитај повеќе

ZDnet пишува дека Windows Surface RT таблет компјутерите наместо со 32 GB простор, доаѓаат со 16GB слободен простор бидејќи просторот од 32 или 64 GB, зависно од моделите, се користи за се, од инсталираниот оперативен систем до апликации, музиката, па се до „page files“. Најголем дел од просторот е зафатен од Windows RT и Office пакетот. Сепак […]

Прочитај повеќе

Со секојдневниот напредок и појавувањето на нови технологии предвидувањата за изгледот на работната околина полека се остваруваат. Се повеќе компании почнуваат да ја организираат работната околина поинаку за да можат да ги искористат сите нови технологии за поголема продуктивност. Веќе има идеи како iDesk или веќе реализиразниот Microsoft Surface. Функционалностите на ваквиот вид работна површина се поврзани со […]

Прочитај повеќе