За многумина, колку добри работи има YouTube, толку има и лоши. Поради тоа, често се прашуваме како некои работи можеме да би направиме да бидат подобри или, барем, онака како што нам највеќе би нѝ одговарале. Enhancer for YouTube се чини како екстензија која би можела и те како да нѝ помогне.  Откако ќе ја […]

Прочитај повеќе

Microsoft Edge е солиден прелистувач. До пред некое време, беше заснован на EdgeHTML и Chakra JavaScript. Но, за подобра компатибилност низ бројни направи, челните лица од Microsoft решија да го засноваат нивниот прелистувач на Blink и V8, добро познати Chromium енџини. Ваквата транзиција трае година дена и резултатот од таквите напори се тестира на Windows […]

Прочитај повеќе

Microsoft го повика сите сајтови кои користат TLS 1.0 и TLS 1.1 да се префрлат на повисока верзија што е можно поскоро. Компанијата најави дека во првата половина на 2020 овие технологии нема да бидат поддржани на Microsoft Edge и на Internet Explorer. Ова и не е преголем проблем со оглед на тоа дека податоците […]

Прочитај повеќе

Поминување време на интернет е исклучително забавна активност, но не е без ризици и, доколку не внимавате, би можеле да ја отворите кутијата на Пандора и да се изложите себе си и најблиските на драстични безбедносни проблеми. Токму поради тоа, решивме да ве запознаеме со следниве корисни додатоци кои би требало да ја минимизираат опасноста […]

Прочитај повеќе

Во трката за поефикасно работење, кратенките преку тастатурата играат клучна улога. Токму поради тоа, одлучивме да издвоиме над 30 кратенки кои едноставно морате да ги знаете! Во случај да пропуштивме некоја клучна кратенка, дефинитивно кажете ни во коментарите, форумот или пак преку социјалните мрежи! Windows оперативен систем Shift + delete – Директно го брише селектираниот […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот Vivaldi, особено најновата верзија, е исклучително солидна алтернатива на популарните интернет прелистувачи. Лансиран во февруари 2015 година, прелистувачот имаше за цел да понуди поприлагодлива алтернатива на Opera, но сега е и одличен избор за тие што се презаситени од бавната функционалност на Chrome или Firefox. Прелистувањето преку Vivaldi е олеснето благодарение на опцијата tab […]

Прочитај повеќе

Windows 10 е инсталиран на 400 милиони уреди. На оперативниот систем му требаа 14 месеци да ја достигне оваа бројка, 7 месеци помалку отколку на Windows 7, jави Microsoft. Сепак компанијата ќе мора да се откаже од идејата: „1 милијарда корисници на Windows 10 во првите 2 до 3 години“. Побрзото прифаќање на новиот оперативен […]

Прочитај повеќе

Ако сте размислувале да го тестирате новиот прелистувач на Microsoft, Edge, и моментално се наоѓате во САД – немало подобро време од сега. Компанијата најави дека ќе ги плаќа сите корисници кои ги користат Edge и Bing како „основен“ пребарувач, јави Guardian. За жал, засега оваа можност им е достапна единствено на корисниците од САД и очигледно […]

Прочитај повеќе

Една година по излегувањето на Windows 10 ќе биде достапна и првата голема надградба на оперативниот систем. Надградбата бесплатно ќе им биде достапна на сите кои веќе имаа инсталирано Windows 10, јави Verge. Најголемите промени ќе се однесуваат на: Cortana, Windows Ink и прелистувачот Edge. Microsoft дел од овие надградби ги најави поодамна, така шпекулациите беа […]

Прочитај повеќе

По повеќе лоши години за Microsoft во кои се обидуваше да го промени Windows за десктоп, ниту знаеше што прави со Windows за мобилните телефони, конечно компанијата направи вистински потег и го објави Windows 10. Креирајќи еден оперативен систем за сите уреди не беше најдобриот потег од Microsoft. Полн погодок беше што понуди бесплатна надградба […]

Прочитај повеќе

Откако претстави кул кул новини на Build конференцијата, како можност за користење на Android и iOS апликации во Windows 10, покажа фантастично демо од HoloLens, Microsoft се реши и да го претстави наследникот на Internet Explorer. Името му е Edge, Microsoft Edge и е прелистувач кој ќе се појави во Windows 10. Иако Edge има […]

Прочитај повеќе

Humble Bundle, плати колку сакаш пакетот на игри започнат од Wolfire. Tоа се дечките кои работат на инди играта што е симулација на борби меѓу хуманоидни зајци и други животни наречена „overgrowth“. Овој пакет на три одлични игри го добивате со плаќање на колку и да сакате, а пола од парите се праќаат на Electronic Frontier […]

Прочитај повеќе