Блаже Аризанов прв пат ја посети Индија како практикант пред пет години. Денес е вљубен во егзотичната земја каде заедно со Нанд Сиг и Санчет Сет го основа StayUncle, стартап кој го привлече вниманието на светските медиуми како Huffington Post и Business Insider бидејќи им се спротистави на конзервативните табуа. Ако ви е познато името, […]

Прочитај повеќе

Hi Store e македонска продавница, стартувана лани, од каде можете легитимно да нарачате Xiaomi телефон или друг Xiaomi уред. Да не дојде до забуна, македонскиот Hi Store се неофицијален претставник на Xiaomi за Македонија, бидејќи компанијата нема официјални претставништва надвор од Кина. Компанијата е дел од MIUI Adrija групацијата која е единствена на Балканот со […]

Прочитај повеќе

Воден од Алексис Оханиан, еден од основачите на Reddit, Small Empires е серијал на видео приказни за најкреативните американски стартапи. Продукцијата е на Verge, каде што ќе може да ги најдете сите нови епизоди од втората сезона, или на YouTube ако сакате да ја погледнете првата сезона. Приказните кои г. Оханиан ги покрива се искуства […]

Прочитај повеќе

Ако некој им кажеше на Емет Шир и Џастин Кан дека три години подоцна Twitch ќе чини речиси милијарда долари, не верувам дека и во најлудите соништа ќе поверуваа во ова. Но, веруваа дека гејмерите се моќна публика и на време забележаа дека стримовите од видеоигри стануваат се попопуларни. Го стартуваа Twitch како канал на […]

Прочитај повеќе

Ајв е исто толку влијателен во Apple како легендарниот директор Стив Џобс, вели Чарли Роуз во најавата на интервјуто со главниот дизајнер на iOS и iPhone, Џони Ајв, и индустрискиот дизајнер Марк Њесон. Двајцата дизајнери во интервјуто зборуваа за дизајнирање на убави објекти и нивната соработка на 40 објекти што беа понудени на неодамнешна аукција […]

Прочитај повеќе

Ако ве прашаме како доаѓате до најновите вести, што мислите, колкумина од вас ќе одговорите дека се информирате преку Time.mk? Кога агрегаторот за вести стартуваше пред пет години на 1 јули 2008-ма година со цел „да ги демократизира вестите“, како што вели основачот Игор Трајковски, немаше сомнеж дека македонскиот интернет доби вреден сервис кој не […]

Прочитај повеќе

Од 2011-та МАРНет стана самостојна институција, а од оваа година доби и свој сопствен буџет. Регистарот на домени сега е преместен на нова локација (спроти Соборниот Храм во Скопје), а новиот директорот Сашо Димитријоски вели дека институцијата ќе биде реформирана, а домените комплетно ослободени. „Сега регистрираме .мк домени за 5 минути. Ни донесувате барање, регистираме […]

Прочитај повеќе