Над 100.000 луѓе се собраа на улиците на Будимпешта во одбрана на правото на слободен Интернет. Овие граѓани протестираа на улиците со кренати паметни телефони во своите раце, а на видеото може да видиме дел од протестите кога 100.000 луѓе преминуваат преку Ержесбет мостот на Дунав, во центарот на градот. „Не само што мора да […]

Прочитај повеќе

The Internet’s Own Boy, филмот за хактивистот Арон Шварц викендов беше конечно објавен за во кино салите низ САД. Но, благодарение на Интернет архивата, верзија на филмот издадена под поотворените Creative Commons лиценци е достапна за сите во светот. Документарниот филм го следи животот на Арон Шварц, од растење како дете генијалец до моментот на […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Reddit и активист за интернет слобода, Алексис Оханиан, започна борба против CISPA (Cyber Intelligence Sharing and protection Act) кој доаѓа на место на законите PIPA и SOPА, претходно одбиени од американскиот Конгрес бидејќи го суспендираа правото на приватност на Интернет. Во видеото подолу, г. Оханиан се обидува да ги добие Лери Пејџ од […]

Прочитај повеќе

Винт Церф побара побара од ITU да го остават интернетот каков што е – слободен и отворен. Мислењето на еден од „татковците“ на интернетот и сега главен интернет евангелист во Google, е дека главната движечка сила во 21 век во никој случај не смее да подпадне под цензура. „Нашите протоколи беа креирани со цел мрежите од […]

Прочитај повеќе

Оу да, ве нареков „script kiddies“. Сега треба да очекувам гневни реакции од таканаречените хакери на владини сајтови на непријателските-ни соседи? Вчера Macedonian Hacking Crew наводно го дифејсираа сајтот на албанскиот претседател Бамир Топи. MHC оставиле порака на сајтот „обединета Македонија“ со која се одмаздија на нивните косовски колеги KNS кои неодамна го направија истото […]

Прочитај повеќе

Eвропскиот парламент на денешново гласање го одби контроверзниот трговски договор ACTA. Интернетот убедливо издвои победа со 478 гласови против ACTA, 146 беа воздржани и само 39 го поддржаа договорот. Сепак, ACTA договорот сѐ уште може да стане стварност во некои од земјите во светот кои не се во ЕУ. Австралија, Канада, Јапонија, Јужна Кореја, Мароко, […]

Прочитај повеќе

Илјадници полски интернет корисници излегоа на улиците да протестираат бидејќи Полска заедно со Eвропската Унија и уште 21 земја-членки во четвртокoт го попиша трговскиот договор ACTA со кој се воведуваат индустриски стандарди ширум Европа, САД, Канада и Јужна Кореа во борба против пиратеријата и фалсификуваните производи. Но, со ACTA исто така се воведуваат и мерки […]

Прочитај повеќе