Идејата за креирање на подобра и поубава верзија на Android преку создавањето на Cyanogen заврши. Од компанијата најавија дека на 31 декември завршува поддршката за „custom“ сервисите. Истовремено ова е крај и за „nightly builds“, кои повеќе нема да бидат развивани. Телефоните кои доаѓаат со Cyanogen OS, пример OnePlus, ќе бидат префрлени на CyanogenMod ROM, […]

Прочитај повеќе

Microsoft и Cyanogen и официјално го објавија своето партнерство. Станува збор за слично партнерство кое Microsoft го има со Samsung, oдносно за партнерство со кое модифицираниот Android систем ќе доаѓа со преинсталирани апликации и сервиси на Microsoft. Cyanogen, кој пред некој месец доби 70 милиони долари инвестиција од Microsoft, објасни дека преинсталираните апликации ќе доаѓаат […]

Прочитај повеќе

CyanogenMod на Mobile World Congress во Барселона го објави своето партнерство со производителот на мобилни процесори Qualcomm. Дел од соработката е „отворениот“ оперативен систем да биде достапен на телефоните со послаби процесори Qualcomm 200, 400 и 600, кои во иднина би биле достапни со CyanogenMod уште во продавниците. Од Cyanogen го најавија и своето ребрендирање, […]

Прочитај повеќе

Ако ги погледнете спецификациите и цената тогаш OnePlus One е единствениот Android телефон за кој треба да ви е гајле, пишува BGR за новиот телефон кој работи на модифициран CyanogenMоd.

Прочитај повеќе

Oppo N1 e првиот паметен телефон со CyanogenMod кој доби официјална поддршка од Google. Телефонот излегува еден ден пред католичкиот Божиќ, и е одличен подарок за љубителите на Android кои сакаат поголема персонализација.Покрај ова објавен е и „factory image“ на N1 за „безбедно враќање назад по хакирањата“. Освен ова Cyanogen го издаде и кодот за […]

Прочитај повеќе

Oppo N1 е првиот паметен телефон кој официјално ќе се испорачува со CyanogenMod, алтернативна Android верзија која дозволува поголема персонализација. Cyanogen Inc. доби одобрување од Google, oткако ги помина тестовите за компатибилност, што значи дека Oppo N1 го има првиот CyanogenMod уред со официјален пристап до Google Play Store, и легитимно користење на апликации од […]

Прочитај повеќе

Популарниот Android ROM, Cyanogenmod, собра уште 23 милиони долари инвестиција, предводена од Andreessen Horowitz, за развој на нов оперативен систем кој ќе му биде вистинска конкуренција на Android. Средствата се наменети за инвестиција во дистрибуцијата и за проширување на развојниот тим. „Наша цел кога ја стартувавме оваа компанија беше да креираме најдобро можно искуство на […]

Прочитај повеќе

По само две недели во продавницата, CyanogenMod Installer е тргнат од Google Play бидејќи ги прекршува правилата за користење. Проблемот, според Google, е што апликацијата ги „охрабрува корисниците да си ја поништат гаранцијата“ со инсталирање на алтернативниот Android MOD. Google се заканил дека ако апликацијата не се тргне волунтерски, ќе биде отстранета административно. Но, стартапот, […]

Прочитај повеќе

После скоро две години работа во Samsung, основачот на популарниот Android ROM – CyanogenMod, Стив Кондик, ја напушти својата работна позиција во јужнокорејскиот гигант. Тој на својот Google+ профил вели дека работи само во CyanogenMod и коментираше за Samsung S4. „Поминав некое квалитетно време со S4 пред да ја напуштам компанијата. Голем љубител сум на […]

Прочитај повеќе

Програмерите сега ќе можат да го симнат изворниот код на најновата верзија на мобилниот оперативен систем на Google. Koдот на Android 4.1 Jelly Bean може да се симне преку АOSP (Android Open Source Project) под името „Android-4.1.1_r1“. Откако ќе го симнат кодот, индивудалните програмери ќе можат да започнат со креирање на персонализирани функционалности на Jelly Bean, додека […]

Прочитај повеќе

Програмерскиот тим на популарниот ROM за Android, CyanogenMod, сака да стартува продавница која ќе ги има апсолутно сите Android aпликации, дури и тие кои ќе бидат забранети или тргнати од официјалниот Android Market. Продавницата би требало да содржи емулатори, визуелни говорни сандачиња, тетеринг, и друг софтвер кој не е според правилата на Google, вели член […]

Прочитај повеќе