Продавницата за инди игри, Itch, го нуди на сите заинтересирани најголемиот пакет од игри што до сега имаме видено. Над 750 игри можат да бидат ваши по цена од барем 275 денари (5 долари). Сите средства од игрите ќе бидат донирани на соодветни организации кои се борат за расна рамноправност и еднаквост, потег директно врзан […]

Прочитај повеќе

Традиционално, како и секоја година, од Humble Bundle го исфрлија нивниот пакет од кој сите заработки се донираат за добротворни цели. Yogcast Jingle Jam 2018 крие дигитални добра во вредност од 815 долари, но сите нив, или барем скоро сите, можете да ги добиете по цена од 35 долари. Велиме скоро сите затоа клучевите се […]

Прочитај повеќе

Џеф Безос започна со распоредување на ветените 2 милијарди долари во добротворни цели. Започнува со инвестиција од 98 милиони евра на дваесетина невладини организации. Средствата се дел од фондот од 2 милијарди долари, Day One Fund. Целта на првите грантови секако е да им се помогне на бездомниците. „Целта на фондот е да се поддржат […]

Прочитај повеќе

Бил Гејтс донираше 4.6 милијарди долари на засега непозната фондација. Ова е најголема донација откако ја креираа Bill & Melinda Gates фондацијата. Најверојатно средствата се донирани во фондацијата за подобрување на состојбата на глобалното здравје и намалување на екстремната сиромаштија. Бил Гејтс и Ворен Бафет дадоа ветување дека во добротворни цели ќе подарат половина од своето […]

Прочитај повеќе

Овогодишниот настан Summer Games Done Quick собра неверојатни $1,760,400 за организацијата „Доктори без граници“, што е значително повеќе од минатогодишниот настан, кој собра 1.3 милиони долари. Summer Games Done Quick е настан во времетраење од една недела каде талентирани играчи ги играат најпознатите игри на најбрз можен начин и со одредени дополнителни предизвици. Па така, […]

Прочитај повеќе

Се ближат празници, и веќе форумџиите на IT.mk влегуваат во празничен дух на подарување на хардвер на деца и студенти кои треба да се вклучат во модерното информатичко општество. Започната од членот Vlavot, добротворната акција е веќе поддржана од десетина членови кои подаруваат куќишта, тастатури, процесори, RAM мемории кои ќе бидат склопени во цели конфигурации […]

Прочитај повеќе

Mojang, во соработка со дечките што го започнаа Humble Bundle, го закажаа 17 февруари за почеток на 60 часовниот маратон, за кое време ќе можете во живо да видите како ќе направат игра, од жанра која беше избрана преку гласање. Во основа тие веќе преку стриминг во живо веќе започнаа со работа. Humble Bundle Mojam […]

Прочитај повеќе

Бил Гејтс, ко-основач на Microsoft и вториот најбогат човек во светот, донирал во добротворни цели околу 28 милијарди долари, или скоро 48 отсто од својата вредност, се вели во инфографикот на Frugal Dad. Според инфографикот, г. Гејтс спасил околу 5,8 милиони животи со инвестирање во вакцини и подобрено здравство за децата ширум светот, посебно во […]

Прочитај повеќе